Długo wyczekiwany czas zimowego odpoczynku wreszcie się rozpoczął. Dla uczniów woj. śląskiego (razem z woj. łódzkim, podkarpackim i lubelskim) wyznaczono termin zimowej przerwy od nauki na dni od 15 do 28 lutego br. Niewielu uczniów wyjeżdża w tym czasie na zimowiska, stąd włodarze miast i wsi, a także instytucje kulturalne i oświatowe organizują imprezy i wydarzenia, w których chętni mogą wziąć udział. Gdyby zabrakło pomysłów na spędzenie wolnych dni, warto zapoznać się z propozycjami, które ŻywiecInfo wybrał na feryjne dni dla całych rodzin.
• W kinie, czyli prawdziwe *Ferie po zbóju* (1)
Miłośnicy mały kin, które łączą w sobie nowoczesność z tradycją, z pewnością docenią żywieckie kino Janosik. Można tutaj obejrzeć najnowsze filmy, jak i te mniej komercyjne, ambitniejsze. Mocno promowane jest tutaj także kino rodzinne. Na czas ferii żywieckie kino Janosik organizuje cykl wydarzeń pn. *Ferie po zbóju*
Adres: Żywiec, Sobieskiego 1; www.kinojanosik.pl
• Nie tylko dla ciekawskich, czyli odwiedzamy Beskidzkie Centrum Nauki (2)
Warto wybrać się do Świnnej, gdzie znajduje się Beskidzkie Centrum Nauki, w którym dzieci stracą poczucie czasu, a i dorośli nudzić się nie będą. Jedynym ograniczeniem tego, co można robić
w tym miejscu są względy bezpieczeństwa. To miejsce pod każdym względem fascynujące, odnajdą się tu i mała dzieci, jak i młodzież wraz z opiekunami. Pozwoli to sprawdzić szkolną wiedzę w praktyce i zobaczyć, w jakim stopniu fizyka towarzyszy nam w codziennym życiu.
Adres: Świnna, ul. Wspólna 13; www.naukotechnika.pl
• Lato w środku zimy, czyli kąpiel w Aquaparku Leśna (3)
Aquapark Leśna jest pierwszym tego typu kompleksem basenów, jaki powstał na Żywiecczyźnie. Kompleks przygotowano przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi. Woda jest tutaj naprawdę ciepła, a głębokość niecek basenowych zachęca do wspólnej zabawy. Do dyspozycji miłośników aktywności w wodzie oddane są dwa baseny wewnętrzne. W jednym dodatkową atrakcją są bicze wodne wraz z urządzeniami do masażu karku. W drugim można skorzystać z masażu wodnego i powietrznego. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwa ratownik. Zrelaksować można się także w saunach. Do dyspozycji jest sucha, parowa oraz ruska bania. Jest także miejsce, gdzie po zabawie w wodzie uzupełnimy niedobór kalorii i płynów.
Adres: Leśna (gmina Lipowa); www.aquaparkzywiec.pl
• Spotkanie z historią, czyli wizyta Muzeum Miejskim (4)
Muzeum Miejskie w Żywcu poprzez swoje stałe ekspozycje pokazuje historię miasta i szeroko pojętej Żywiecczyzny w pigułce. Każdy kto pokochał te strony, chętnie tu wraca, powinien choć raz odwiedzić to miejsce. Dodatkową atrakcją są zmieniające się wystawy czasowe. Jak wiadomo z Żywcem mocno związany był ród Habsburgów i bardzo wiele pamiątek po przedstawicielach tej potężnej monarchii znajduje się w tym muzeum. Warto zapoznać się, pokazać dzieciom, jak kształtowała się kultura ludowa Żywiecczyzny. Górala są w mniejszości społeczności, które tak mocno stoją na straży swojej tradycji. Ciekawa jest także część poświęcona archeologii. To, co udało się wykopać zawsze fascynuje, rodzi pytania o przeszłość, wzbudza podziw dla pomysłowości naszych przodków. A to na pewno nie wszystko, co warto zobaczyć w tym muzeum.
Adres: Żywiec, ul. Zamkowa 2; www.muzeum-zywiec.pl
• Góra Matyska, czyli wyprawa na Golgota Beskidów (5)
Golgota Beskidów znajduje się na wysokości 609 m n.p.m. Jest ważnym miejscem dla katolików, ale warto się tam wybrać nie tylko po doznania religijne. Widoki z Góry Matyska, znajdującej się
w miejscowości Radziechowy na Żywiecczyźnie, jest urokliwy. Wyjście na szczyt to bardziej spacer niż wspinaczka, co może być doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenia czasu poza domem.
Najpierw na szczycie góry pojawiła się krzyż zwany Krzyżem Milenijnym. Obecny wykonany jest ze stali nierdzewnej, która wymownie lśni w słońcu czyniąc to miejsce charakterystycznym na widnokręgu. Na szczyt wiedzie polna droga, pozwalająca cieszyć się bliskością natury.
W 2004 roku pojawiła się tutaj pierwsza stacja „Drogi Krzyżowej”. Z czasem pojawiły się kolejne stacje. Stacje „Drogi Krzyżowej” znajdujące się na wolnym powietrzu nazywane są kalwarią.
Adres: Radziechowy; www.www.golgota-beskidow.pl
• Narty, sanki i kolejka, czyli Góra Żar zaprasza (6, 7)
Jeśli tylko nie zawiedzie pogoda, to Międzybrodziu Żywieckim miłośnicy białego szaleństwa
nudzić się nie będą. Jedną z atrakcji jest kolej linowo-terenowa na Górę Żar. Miejsce to
jest polecane dla rodzin z dziećmi, nie tylko ze względu na działające tu przedszkole narciarskie.
Dla narciarzy i snowboardzistów ośrodek ma jedną trasę o długości ponad 1,5 kilometra. Jest ona
w miarę możliwości sztucznie dośnieżana. Funkcjonuje tu także dodatkowe oświetlenie umożliwiające jazdę wieczorową porą. Specjalną przestrzeń przygotowano dla dzieci. Bezpośrednio przy stacji dolnej znajduje się stok narciarski dla najmłodszych z taśmowym przenośnikiem.
Jest tutaj także zapewniona możliwość skorzystania z usług profesjonalnego serwisu, wypożyczalni sprzętu. Funkcjonują szkółki narciarskie. Jest także rozbudowane zaplecze gastronomiczne.
Adres: Międzybrodzie Żywieckie; www.www.gorazar.pl
• Kochamy zwierzęta, czyli spacer do mini zoo (8)
Ciekawa może być wizyta w Mini Zoo w Żywcu, które zostało zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Znajdują się tutaj owce, kozy, pawie, jest także osiołek. I choć nie są to najbardziej egzotyczne stworzenia, to dzieciom dają wiele radości i dzięki swojej łagodności wchodzą z nimi
w interakcje. Mini Zoo zostało zorganizowane nieopodal żywieckiego pałacu w starym ogrodzie,
który pamięta jeszcze czasy arcyksiążąt habsburskich, rodziny bardzo silnie związanej z Żywcem. Miejsce to jest przyjazne rodzinom z dziećmi. Wstęp tutaj jest bezpłatny. Z racji bliskości starego parku, jest przestrzeń do odpoczynku po zabawie ze zwierzętami.
Adres: Żywiec, ul. Zamkowa 2; www.zywiec.pl/zywieckie-mini-zoo-zaprasza,62,akt.html
Niedługo Wielkanoc!
Gdy ferie się skończą, to na pocieszenie przypomnieć należy, że następna przerwa w nauce szkolnej już za niedługo. Wiosenne ferie z okazji Świąt Wielkanocnych przypadają w tym roku od 24 do 30 marca. Póki co, wszystkim uczniom – dobrego wypoczynku!
Opracowanie: Stanisław Krząkała