Wydarzenia

W Żywcu od kilku lat lodowisko cieszyło się dużym powodzeniem. Niestety, ze względu na sytuację epidemiczną w naszym kraju w tym roku lodowiska w Żywcu nie będzie. 

  • Czy w Żywcu będzie lodowisko?
  • Gdzie w Żywcu będzie lodowisko?
  • Lodowisko w Żywcu w 2020 roku.


Lodowisko w Żywcu było przy budynku MCK

Lodowisko w Żywcu od kilku lat cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Kilkanaście lat temu mieszkańcy Żywca mogli z niego korzystać przy budynku Miejskiego Centrum Kultury przy al. Wolności. W późniejszych latach zrezygnowano z tego pomysłu i mieszkańcy powiatu żywieckiego korzystali z lodowisk w sąsiednich miastach, m.in. Bielsku-Białej. W kolejnych latach pomysł utworzenia lodowiska w stolicy Żywiecczyzny wracał niejednokrotnie. Planowano utworzenie ślizgawki m.in. przy osiedlu parkowym w Żywcu. Jednak żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany.

Lodowisko przy amfiteatrze w Żywcu - wielki powrót

Po wielu latach po raz pierwszy lodowisko w Żywcu uruchomione zostało na parkingu przy Amfiteatrze Pod Grojcem. 27 grudnia 2017 roku mieszkańcy powiatu żywieckiego po raz pierwszy w historii Żywca mogli wybrać się na łyżwy do Amfiteatru Pod Grojcem. Lodowisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Lodowisko w Żywcu było czynne codziennie, można było wypożyczyć łyżwy oraz nauczyć się jazdy na łyżwach przy pomocy specjalnego chodzika. 

Lodowisko wrosło w zimowy krajobraz Żywca?

W 2018 roku lodowisko w żywieckim amfiteatrze zostało uruchomione wcześniej, bo już na początku grudnia. Mieszkańcy Żywiecczyzny korzystali z obiektu licznie i bardzo chętnie, również podczas zabawy sylwestrowej, która odbyła się przy żywieckim lodowisku. Podobnie jak w roku 2017 można było wypożyczyć łyżwy oraz nauczyć się na nich jeździć. 

Zobacz też: Trwa budowa drogi na stokach Średniego Grojca.

Lodowisko na żywieckim rynku 

Na żywieckim rynku w grudniu 2019 roku stanęło lodowisko. Obiekt działał w ramach współpracy Urzędu Miejskiego w Żywcu z jednym z banków. Podobnie jak w latach poprzednich spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców powiatu żywieckiego. Klienci banku mogli korzystać z wypożyczalni łyżew za symboliczną złotówkę. Co warto podkreślić - lodowisko na żywieckim rynku było bezpłatne dla każdej łyżwiarki i każdego łyżwiarza! Mimo stosunkowo lekkiej zimy z lodowiska na rynku często i chętnie korzystano i cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. 

Czy będzie lodowisko w Żywcu?

Lodowisko w Żywcu w roku 2020 nie zostanie zainstalowane. Powodem jest panującą w Polsce pandemia koronawirusa. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podkreśla, że obecna sytuacja sprawia, że uruchomienie lodowiska w Żywcu byłoby dużym ryzykiem, które wiąże się z dużymi kosztami. "Sztucznego lodowiska w Żywcu w tym roku nie będzie" - informuje w rozmowie z nasą redakcją burmistrz Antoni Szlagor - miejmy nadzieję, że zostanie uruchomione w przyszłym roku dodaje włodarz Żywca. 

Zdjęcie: Antoni Szlagor