Wydarzenia

11 listopada to dla Polaków szczególna data. W całym Kraju odbywają się uroczystości upamiętniające poległych w walce o naszą wolność. W uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Żywcu, uczestniczyli policjanci, z Komendantem Powiatowym Policji w Żywcu inspektorem Krzysztofem Czają na czele.

 

Uroczystość rozpoczęła się przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Żywcu, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod popiersiem Józefa Piłsudskiego. Następnie w Konkatedrze pw. NNMP odbyła się Msza Święta. Po niej, uczestnicy przeszli na żywiecki Rynek, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. W uroczystości wzięli udział między innymi parlamentarzyści, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, związków kombatanckich, harcerstwa, przedstawiciele szkół oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Żywca.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo, że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za datę odzyskania niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.