Biznes

16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego wystartowała z rozmachem, na miarę jubileuszu członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz nowego otwarcia na polskiej scenie politycznej i gospodarczej. Inaugurację swoją obecnością uświetnili Ursula von der Leyen, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Donald Tusk, prezes Rady Ministrów. 

To właśnie w Katowicach Ursula von der Leyen i Donald Tusk przedstawili perspektywy i plan dla Unii na najbliższy czas pod znakiem zmian i wyzwań w sytuacji geopolitycznej. Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości – hasło przewodnie kongresu – to między innymi, co wielokrotnie podkreślali kongresowi paneliści, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa, w wielu wymiarach.

Transformacja odmieniana przez wszystkie przypadki. W zmieniającym się świecie potrzeba otwartego dialogu. Europejski Kongres Gospodarczy taką przestrzeń do dialogu stwarza już od 16 lat. Rozmowa to jedyny sposób na to, żeby mądrze kształtować rzeczywistość, realizować wspomnianą w naszym tegorocznym haśle przewodnim transformację dla przyszłości. To właśnie o transformacji, szeroko pojętej zmianie, rozmawialiśmy w tym roku, i w kontekście energetyki, i klimatu, ale też nauki, rynku pracy, cyfryzacji czy inwestycji. Energia mocnego otwarcia tegorocznego kongresu udzieliła się uczestnikom i niosła nas przez trzy dni kongresowych debat, inspirowała gorące dyskusje wokół najważniejszych dzisiaj spraw.

Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego kongresu była transformacja energetyczna. Wiele miejsca w kongresowych debatach poświęcono cyfryzacji, która jest jednym z przykładów najszybciej galopującej transformacji. Dyskutowano m.in., o najbardziej ekspansywnej technologii, czyli sztucznej inteligencji. Europejski Kongres Gospodarczy wśród wielu tematów rzucił także światło na wyzwania związane z inwestycjami. Wśród ścieżek tematycznych w tegorocznej agendzie znalazły się także m.in.: budownictwo i nieruchomości; transport, infrastruktura i mobilność; edukacja, nauka i innowacje; media, komunikacja i kultura; miasto, region, metropolia; żywność i rolnictwo czy ochrona zdrowia.

Współpraca o globalnym zasięgu. W kongresie wzięli udział także dyplomaci i przedsiębiorcy z Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Japonii, Korei, Rwandy czy Kazachstanu.

Każdego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywały się dyskusje pod szyldem EEC Talks, w ramach których rozmawiano o Europie i świecie, o Ukrainie, o biznesie i gospodarce, o przywództwie, o odpowiedzialności (ESG), o sporcie i życiu.

Wiele okazji do promowania dobrych praktyk, spotkań i budowania relacji. Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszyły gale rozstrzygnięcia konkursów branżowych: konkursu Inwestor bez Granic oraz konkursu TOP Inwestycje Komunalne. Wyłoniono również zwycięzców konkursu EEC Startup Challenge.

Podczas tegorocznej edycji kongresu zadebiutowała strefa Green Planet, zaaranżowana między Spodkiem i MCK. Wyrosła na gruncie idei zrównoważonego rozwoju, była miejscem kongresowych sesji, przestrzenią networkingu i relaksu wśród zieleni.

XVI Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w terminie 7-9 maja 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Materiały: https://www.eecpoland.eu/2024/pl/