Biznes

W ostatnim czasie miasto Żywiec nazwiązało współpracę z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza, w związku z czym wybrani mieszkańcy otrzymają za darmo na sezon zimowy ekologiczne paliwo. 

Jest więc szansa na to, że w mieście poprawi się jakość powietrza, ponieważ od kilku miesięcy normy stężenia pyłu są znacznie przekroczone. Sytuacja ta związana jest z położeniem miasta w kotlinie oraz tym, że wielu mieszkańców pali w piecach węglem o niskiej jakości bądź poprostu śmieciami. Dlatego też miasto zostało zakwalifikowane do pilotażowego programu spalania tzw. "błękitego węgla". 

"Błękitny węgiel" jest to nowy rodzaj paliwa, który nie powoduje smogu. Podczas jego spalania powstaje do ośmiu razy mniej pyłu. Co najważniejsze można go używać w starych piecach oraz kotłach. 

W ramach pilotażowego programu mieszkańcy, którzy zechcą przystąpić do programu badawczego, otrzymają za darmo około dwóch ton ekologicznego paliwa. Będą musieli się zobowiązać jedynie do rozpoczęcia jego spalania we wskazanym terminie oraz umożliwienia wykonywania pomiarów.