Historia

"Pamiętajmy o swojej historii, o swoich korzeniach" pod takim tytułem w Rajczy odbędzie się spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat okupacji niemieckiej w Rajczy w latach 1939-1945 oraz akcji wysiedleńczej Aktion Saybusch w Rajczy i okolicach w latach 1940-1941.

 W 2017 roku mija 77. rocznica wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny. Przypomnijmy, że wiązały się one z niemieckimi planami germanizacji terenów wcielonych do III Rzeszy po agresji na Polskę w 1939 roku. Władze okupacyjne prowadziły tzw. politykę umacniania niemczyzny, w ramach której starano się na terenach zamieszkałych przez ludność polską osiedlać w ramach akcji Heim ins Reich kolonistów niemieckich, ściąganych na podstawie umów z Rosją i Rumunią ze wschodu Europy. Akcję wysiedleńczą rozpoczęto 22 września 1940 roku o 5 rano, kiedy to policja otaczała wybraną wieś, a do poszczególnych domów wchodzili policjanci, informując gospodarzy o konieczności opuszczenia domu w ciągu 20 minut. Mieszkańcom odbierano pieniądze, inwentarz i wartościowe przedmioty, pozwalając zabrać tylko odzież i jedzenie. Wysiedlonych odprowadzano do tzw. punktów zbornych w Żywcu, Rajczy lub Suchej, gdzie odbierano im pozostałe wartościowe przedmioty i poddawano selekcji pod względem „rasowym”, oddzielając osoby „wartościowe rasowo” od pozostałych. Według niemieckich przepisów wysiedleni powinni otrzymywać przez 14 dni żywność i środki do życia, w praktyce natomiast okradani byli z resztek dobytku. Z punktów zbornych prowadzono wysiedlonych grupami po 40 osób piechotą na stacje kolejowe. Czterdziestoosobowe grupy odpowiadały ilości ludzi mieszczących się w jednym wagonie, a cały transport wysiedlonych obejmował zwykle około 1000 osób.

Spotkanie poświęcone wysiedleniom i okupacji odbędzie się 12 września o godzinie 17.00 w Remizie OSP w Rajczy. Gościem będzie dr Mirosław Sikora z katowickiego oddziału IPN. 
Organizatorami wydarzenia są Sołtys i Rada Sołecka Rajczy, Radny Rady Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek, Gminna Publiczna Biblioteka w Rajczy oraz TMZŻ kolo Rajcza.

Oprac.: PW