Historia

Dobra wiadomość dla miłośników historii regionu! Na rynku wydawnictw ukazała się publikacja poświęcona historii żywieckiej papierni - "Zarys historii Żywieckiej Fabryki Papieru Solali" autorstwa Kazimierza Semika.

 Publikacja stanowi wartościowy materiał dla osób zainteresowanych regionem i nie tylko. Wydana na wysokiej klasy papierze, zawiera wiele wcześniej niepublikowanych informacji o żywieckiej papierni, stanowi także bogate źródło zdjęć archiwalnych zakładu i Żywca oraz dokumentów związanych z fabryką i podległymi jej instytucjami. 
Jak podkreśla autor "Zarysu..." - Kazimierz Semik - "Przygotowania do prac nad książką zaczęły się kilka lat temu. Gromadziłem materiały archiwalne, rozmawiałem z ludźmi związanymi z żywiecką papiernią. Nie zdawałem sobie też sprawy z tego, jak duże trudności wystąpią przy uzyskaniu dokumentów źródłowych. Informacje dostępne w archiwach w Krakowie, Katowicach, Mysłowicach i Żywcu były bardziej statystykami, niż opisami , zatem najcenniejszym źródłem stali się ludzie związani z zakładem i członkowie ich rodzin."
"Zarys historii Żywieckiej Fabryki Papieru Solali" jest starannie wydaną publikacją o formacie albumu. Rzetelnie zarysowano w niej historię przemysłu papierniczego na Żywiecczyźnie, od zarania jego dziejów, aż do upadku "Solali", przedstawiono początki i rozwój Żywieckiej Fabryki Papieru, poświęcając osobne rozdziały dziejom tej fabryki w rękach rodziny Serogów oraz jej losy w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Ciekawą część stanowi rozdział, w którym Kazimierz Semik przedstawił wpływ "Solali" na powstanie parafii św. Floriana w przedwojennym Zabłociu. 
To kolejna cenna publikacja dotycząca historii Żywiecczyzny, stanowiąca pozycję obowiązkową w biblioteczce każdego miłośnika naszego regionu. 

Autor: RM