W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy cykl, który chcemy tworzyć z naszymi Czytelniczkami i Czytelnikami. Publikowane będą w nim stare zdjęcia naszego regionu, które znajdują się w Waszych zbiorach. Informacja o tym spotkała się z zaskakująco optymistycznym odzewem z Waszej strony i już dziś możemy przedstawić kilka fotografii, które dotarły na naszą mailową skrzynkę.
Stare zdjęcia mają swój niepowtarzalny urok. Możemy dzięki nim zobaczyć rzeczy i miejsca, które już nie istnieją lub są zmienione tak, że z trudem możemy je rozpoznać. Zdjęcia niejednokrotnie są świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane na strychach, w szafkach czy w starym albumie lub archiwum. Jak wyglądało kiedyś miejsce, w którym mieszkamy?
Chwile są ulotne i czas nieubłaganie biegnie do przodu. Zdarza się tak, że często nawet na kilkuletnim zdjęciu znajdziemy rzeczy, których już nie ma. Najciekawsze zbiory zazwyczaj kryją się na naszych strychach, w garażu, starym albumie czy archiwum.
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie tajemnice kryją nasze piwnice, strychy, szuflady czy szafki. Zazwyczaj to, co może być dla nas zwykłym starym zdjęciem, dla historyków może mieć olbrzymią wartość. Dlatego też zachęcamy wszystkich naszych Czytelników do podzielenia się swoimi zbiorami fotografii z rodzinnych albumów. Czekamy również na relacje z dawnej i tej bliższej historii miasta oraz jego okolic. Postarajmy razem odtworzyć obraz oraz dzieje Żywca wraz z poszczególnymi gminami.
Wszystkie nadesłane do nas zdjęcia na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z tytułem STARE FOTOGRAFIE będą publikowane na łamach portalu co dwa tygodnie. A już teraz zapraszamy do obejrzenia galerii pod artykułem.
Opisy do zdjęć:
1) 2) - Rozbudowa budynku miejscowego gimnazjum w Ślemieniu - ok. roku 2000
3) - Rajd Wisły - samochód wyjeżdża z obecnej ulicy Za Wodą - prawdopodobnie 2001 rok
4) Zdjęcie z Nawiedzenia obrazu NMP Jasnogórskiej w Ślemieniu (taki był podpis) z 30 września 1999 roku. Na dalszym planie (drewniany budynek) znajduje się sklep spożywczy.
5) Dalsze uroczystości związane z Nawiedzeniem obrazu. W tle budynek nieistniejącej już Spółdzielni Kółek Rolniczych.
6) Ten sam sklep, co na zdjęciu numer dwa, tylko dwa lata później. Obecnie budynek nie istnieje. Zburzono go kilka lat temu.
Zbiory Radosława Płużka