Historia

W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny wykład historyczny z okazji Jubileuszu 25-lecia Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tym razem spotkanie będzie poświęcone kościołowi św. Marka w Żywcu. 

Świątynia i cmentarz

Kościół św. Marka został wzniesiony w 1591 jako jako wotum przebłagalne dla odwrócenia szerzącej się w Żywcu zarazy. Pierwotnie świątynia była drewniana, natomiast w roku 1885 przebudowano ją na murowaną. Jednym z ciekawszych zabytków kościółka jest drewniana polichromowana płaskorzeźba przedstawiająca św. Marka, pochodząca z początku XVII w. i umieszczona we wnęce wieży. 
Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym spoczywa wiele zasłużonych dla Żywca osobistości. Jednym z najciekawszych i najcenniejszych zabytków nekropolii jest neogotycka kaplica ks. Tomasza Czapeli. Obszerny artykuł o tym niezwykłym obiekcie możecie przeczytać na naszych łamach TUTAJ.

Kwesta i spotkanie

Towarzystwo Naukowe Żywieckie od ośmiu lat corocznie organizuje na żywieckich cmentarzach kwestę, z której środki przeznaczane są na ratowanie zabytków znajdujących się na cmentarzu św. Marka. Dzięki tej inicjatywie uratowano przed zniszczeniem wiele grobów, rzeźb, a przede wszystkim kaplicę Czapeli. TNŻ wraz z Parafią Żywiecką jest również organizatorem spotkań poświęconych żywieckim kościołom. Po wykładach na temat świątyni pw. św Krzyża oraz żywieckiej katedry, przyszedł czas na spotkanie poświęcone kościołowi św. Marka.
Odbędzie się ono 24 września 2017 roku o godzinie 10.30 w kościele św. Marka przy ul. Sienkiewicza. Spotkanie poprowadzą Dorota Firlej i Przemysław Dyrlaga.

Autor: WM