Historia

Dywany prostokątne, owalne, okrągłe, poduszki dekoracyjne oraz dywany z napisami - takie produkty powstawały w Żywcu w dwudziestoleciu międzywojennym! Gdzie mieściła się fabryka żywieckich dywanów? Co dziś znajduje się w budynku dawnej manufaktury?

W roku 1923 na pograniczu Żywca i Pietrzykowic została wybudowana fabryka dywanów "Persja". Zakład został założony przez Ernesta Wachsmana oraz Izydora Fabiszkiewicza. Żywieckie dywany tkało wówczas około 100 osób, były to głównie kobiety. Po roku 1945 fabrykę przejęła Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Pilsko". Po roku 1989 w budynku mieściły się siedziby różnorodnych firm, dziś natomiast jest on częścią marketu budowlanego.

Dawna fabryka dywanów Persja w Żywcu Widok współczesny

Żywiecka fabryka dywanów szczyciła się tym, że jako jedna z niewielu w ówczesnej Polsce posiadała atelier malarskie, umożliwiające przygotowywanie najbardziej wymagających wzorów oraz zatrudniała współpracownika artystycznego, który projektował wzory, określane przez producenta jako swojskie i nowoczesne.W broszurze reklamowej "Persja" podkreślała, że do wyrobu stosuje jedynie szlachetny materiał, a dywany produkowane są niezwykle starannie. Wyjątkowy efekt pozwalała osiągnąć biblioteka fachowa, znajdująca się przy zakładzie, w której zbiorach znajdowały się dzieła o sztuce wyrobu dywanów. Ponadto żywieckie dywany produkowane były na specjalnie przystosowanym warsztacie tkackim, przy użyciu surowca najwyższej jakości. 

Oprac.: KP