Kultura

Żywiecka scena muzyczna kwitnie! Kolejnym ciekawym zespołem, który dziś chcemy Wam przedstawić jest Impact. To zespół prezentujący ciekawe brzmienie i co rzadko spotykane na naszej lokalnej scenie - damski wokal, co w połączeniu daje efekt obok którego trudno przejść obojętnie!

 

1. Na początek pytanie o powstanie zespołu: kiedy, jak i w jakim składzie zaczynaliście grać?

Zaczynaliśmy jakieś trzy lata temu i z pierwszego składu zostały tylko dwie osoby – wokalistka Marta i basista Damian. Zanim uzyskaliśmy obecny skład, przez zespół przetoczyła się spora grupa muzyków. Na początku było nas czworo, grał z nami między innymi Tomek Mojżeszek, dzięki któremu mięliśmy gdzie się spotykać. Jakieś pół roku później znalazł się Michał i potem szło już z górki. Najnowszym nabytkiem jest perkusista, mamy nadzieję, że już więcej przetasowań nie będzie.

2. Co oznacza nazwa Waszego zespołu?

Impact oznacza „wpływ”. Wybierając tę nazwę mięliśmy chyba nadzieję, że nasza twórczość zostawi po sobie choć niewielki odcisk na współczesnej muzyce.

3. No właśnie, wpływy - skąd czerpiecie inspiracje muzyczne?

Od tego kto ją daje. Każdy z nas mógłby wymienić przynajmniej kilku artystów, którzy wpłynęli w jakiś sposób na naszą twórczość i na nasze postrzeganie muzyki. Chyba wszyscy mamy kogoś, kogo uważamy za ideał i dzięki komu możemy dążyć do perfekcji.

4. Jak klasyfikujecie Waszą muzykę?

Jest w tym głównie dużo funku i rocka, ale  można by się doszukać znacznie większej ilości gatunków muzycznych.

5. Jesteście zespołem stosunkowo młodym. Czy macie już na swoim koncie nagraną płytę, a jeśli nie czy są już jakieś plany?

W styczniu zabieramy się za pierwszą profesjonalną epkę, będzie to już drugie podejście i mamy nadzieję, że tym razem się uda.

6. O czym traktują Wasze teksty? Kto jest za nie odpowiedzialny?

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swój instrument, dlatego też teksty pisze wokalistka, najłatwiej i najchętniej pisze pod wpływem emocji, dlatego teksty są dość osobiste, cóż piosenka zawsze jest choć trochę o miłości (śmiech).

7. Jakie jest Wasze podejście do Waszej twórczości?

Staramy się wkładać w nią całych siebie. Muzyka jest dla nas odskocznią od codzienności, sposobem na wyrażenie siebie, a fakt, że sami możemy ją tworzyć czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową.

8. O co najczęściej się spieracie podczas tworzenia utworów?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, zwykle nasze spory nie mają nic wspólnego z tworzeniem, trudno winić kogoś, za to,  że nie ma weny lub coś w tym rodzaju. Z racji tego, że każdy z nas ma zupełnie odrębne życie prywatne czasami ciężko zebrać wszystkie 6 osób w jednym miejscu o jednej porze, dlatego zdarza nam się posprzeczać o gospodarowanie wolnym czasem,  na szczęście nie na długo (śmiech).

9. Co ma w sobie Żywiec, że właśnie na tej scenie pojawia się coraz więcej młodych i ciekawych zespołów?

Zdolnych ludzi? Dobry, motywujący przykład, bo jeżeli tylu przed nami się udało, to dlaczego nam ma się nie udać?

10. Jak oceniacie polski rynek muzyczny?

Wydaje nam się, że niewiele jest na nim miejsca dla niekomercyjnej muzyki, powinno się organizować więcej imprez, na których występowałyby niszowe zespoły. Polski rynek muzyczny jest bardzo hermetyczny i naprawdę ciężko trafić do szerszej publiczności. Na nasze szczęście istnieje jeszcze Internet, dzięki któremu nie wszystkie młode talenty się marnują.

11. Macie na swoim koncie jakieś wyróżnienia?

W 2011 roku  zajęliśmy pierwsze miejsce na powiatowym Festiwalu Artystycznym w Żywcu, a w tym roku 2 miejsce na wojewódzkim przeglądzie w Częstochowie. Wzięliśmy również udział w  konkursie "Młode talenty" fundacji Roberta Janowskiego w Jabłonce, gdzie odebraliśmy kilka wyróżnień. Był również dwukrotnie przegląd piosenki religijnej na którym zajęliśmy pierwsze i drugie miejsce.

12. Czy jest jakiś koncert, który wyjątkowo zapadł Wam w pamięci?

Każdemu chyba inny, w tej kwestii akurat nie jesteśmy zgodni.

13. Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?

Przede wszystkim nagrać epkę i dobrze się bawić dopóki jesteśmy wszyscy razem, no i chłopcy chcą jechać na Majorkę…

14. Ostatnie słowo należy do Was:

Mamy nadzieję, że długo jeszcze nie powiemy ostatniego słowa :)

Zapraszamy do odwiedzania strony zespołu Impact!

Wywiad z zespołem Impact przeprowadził Paweł Wnętrzak.

Kopiowanie materiałów zabronione.