Kultura

Na rynku wydawnictw poświęconych Żywiecczyźnie pojawiło się drugie wydanie przewodnika po Żywcu - "Szlaki Żywca" Grzegorza Szczepaniaka.

 Pierwsze wydanie ukazało się w 2021 roku, spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem, o czym świadczyło to, że cały nakład bardzo szybko znalazł nabywców. Książka posiadała format ułatwiający zwiedzanie (niewielki rozmiar umożliwia np.schowanie jej do kieszeni), liczne ilustracje, wyczerpujące informacje o zabytkach oraz atrakcjach w Żywcu. Autor przybliżał czytelnikowi rys historyczny miasta, wskazał miejsca interesujące z punktu widzenia miłośników aktywnego spędzania czasu, zabytków oraz poszukiwaczy ciekawostek. Ponadto Grzegorz Szczepaniak zastosował m.in. podział na dzielnice, wyróżniając najważniejsze ich punkty.
Drugia edycja przewodnika kontynuuje dobre praktyki - ma ten sam format, liczne ilustracje i co ważne - jest merytorycznie oraz przystępnie napisana. Warto w tym miejscu dodać, że nowa pozycja jest znacznie obszerniejsza, a dokładniej aż o 36 stron. Książeczka została wzbogacona o nowe podrozdziały dotyczące szlaków turystycznych w Żywcu, zabytków, pomników i ciekawych obiektów, żywieckich tradycji, atrakcji dostępnych w mieście oraz jego okolicach. "Szlaki Żywca" doskonale sprawdzą się jako przewodnik dla turystów odwiedzających Żywiec, ułatwiając samodzielne zwiedzanie. To również bardzo interesujące wydawnictwo dla mieszkańców Żywca i powiatu żywieckiego - być może pozwoli odkryć miejsca bądź informacje do tej pory nieznane.

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Szczepaniakiem odbędzie się we wtorek 20 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej. Podczas spotkania będzie można nabyć nowe wydawnictwo.