Kultura

Mają różne doświadczenia i marzenia, ale łączy ich jedno – Śląskie, to tu mieszkają i działają. Od dzisiaj, 20 listopada do 3 grudnia br., zdjęcia trzydziestu Lokalnych Bohaterów, którzy inspirują całe województwo, niezależnie od tego czy pochodzą ze Śląska, Zagłębia czy Podbeskidzia, można oglądać w Galerii Sfera. Prezentowana wystawa udowadnia, że wśród nas są ludzie, którzy własną pasją i zaangażowaniem potrafią zmienić swoją ulicę, dzielnicę, miasto.

Są liderami zgłoszonymi do akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w trybie otwartego naboru, czyli zostali wskazani przez innych, jako godni uwagi mieszkańcy naszego województwa. Lokalni Bohaterowie pracują dla społeczności, w której żyją. Zajmują się kulturą, sportem ekologią, ale swoje działania ogniskują zawsze wokół otaczających ich ludzi. Pociągają za sobą innych. Od poniedziałku, 20 listopada, do niedzieli, 3 grudnia, ich zdjęcia będą prezentowane na 2. piętrze Galerii Sfera II (przy sklepie Tescoma). Następnie wrócą do Katowic, gdzie 7 grudnia, w Muzeum Śląskim, odbędzie się finał akcji z udziałem liderów społecznych, m.in. Jurka Owsiaka.

Wśród Lokalnych Bohaterów z naszego terenu znajduje się m.in Anna Jafernik z Kina Janosik, Szymon Waluś inicjator akcji "Czyste Beskidy" oraz Fundacja Braci Golec z Milówki.

„Mieszkańcy naszego województwa są aktywni, pełni energii i chęci do działania. Ale nie tylko. Akcja „Lokalni Bohaterowie inspirują” pokazuje, że są także samodzielni, oddani wspólnocie i odważni. (...) Właśnie dzięki takim mieszkańcom Śląskie jest regionem atrakcyjnym” – komentuje marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

Lokalni Bohaterowie oprócz działań niosą ze sobą wiele mądrości na temat codziennego życia tworząc mapę drogowskazów, które warto zapamiętać: „To nie nowe ulice czy mosty, ale ludzie tworzą klimat każdej miejscowości” (Anna Jafernik – Żywiec), „Naszymi granicami jest tylko nasza wybraźnia” (Konrad Flis – Radostków, Mykanów), „Żyjemy ze sobą, a nie obok siebie” (Adam Zamora i Andrzej Jakóbczak – Żarki).

To tylko niektóre z przesłań, które mają nam do przekazania. Świat starają się budować na szacunku, tolerancji, odpowiedzialności i własnych zasadach. Wiedzą, że nikt za nich tego nie zrobi.

Bohaterowie zdjęć, które zawitały do Galerii Sfera w Bielsku-Białej, pochodzą z Katowic, Radostkowa, Mykanowa, Czernicy, Piekar Śląskich, Chorzowa, Żywca, Rybnika, Zabrza, Pszczyny, Gliwic, Częstochowy, Rudy Śląskiej, Żarek, Tychów, Rajczy, Tarnowskich Gór, Wilkowic, Bytomia, Nakła Śląskiego, Milówki, Czerwionki-Leszczyny i Sołectwa Słowik.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Lokalni Bohaterowie inspirują” jest urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Partnerem wydarzenia jest Muzem Śląskie w Katowicach.