Kultura

17 grudnia 2012 roku do rąk czytelników w całym kraju trafi książka macedońskiego pisarza Aleksandra Prokopieva, pt. „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” wydanej przez radziechowskie wydawnictwo "Toczka".  Sięgając po książkę można zadać sobie pytanie: Czy we współczesnym świecie jest miejsce na bajki?Czy można je opowiadać dorosłym? Aleksandar Prokopiev przekonuje, że tak. Mieszając rzeczywistość z fikcją, śmiech z makabrą, wprowadza nas w nie zawsze bajkowy świat, który mimo że odrobinę szalony, szybko rozpoznajemy jako własny. W kilkunastu zawartych w książce opowieściach autor portretuje człowieka i elementy jego życia, miłość, przyjaźń, powodzenie i niepowodzenie, to co oznacza wierność i zdradę. Wszystko to co czyni życie takim jakim jest, tzn. bogatym i różnorodnym. Pokazuje on nam drugą stronę, na pierwszy rzut oka, dziecinnych i niewinnie wyglądających historii. Odziera je z magii walki dobra ze złem, sprowadza na ziemię, a ich bohaterami czyni zwykłych ludzi, wraz z ich przywarami, egoistycznymi pragnieniami i pospolitymi problemami. Całość doprawia odrobiną szaleństwa i wszystkim tym co wydobyte z najciemniejszych zakamarków lewej kieszeni.

„Zachęcam czytelników, ponieważ książkę pisałem z miłością i myślę, że pokazane w niej losy, będą zawsze w jakiś sposób znane, bliskie, rozpoznawalne, bez względu na to gdzie i w jakim czasie się żyje" - Aleksandar Prokopiev

Książka będzie pierwszą z serii „Na Południe”, prezentującej literaturę piękną pochodzącą z Bałkanów. Wydanie polskie różnić się będzie od pierwowzoru – opowiadania „Ludzki, zbyt ludzki” oraz „Autobajka” zostały uzupełnione przez autora, dzięki czemu polski czytelnik będzie mógł zapoznać się z książką w oryginalnej, dotąd niepublikowanej wersji.

Więcej informacji na stronach wydawnictwa: www.toczka.pl oraz www.facebook.com/Toczka
Autor: Michał Sapeta


Kopiowanie materiałów zabronione