Kultura

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych będzie obchodzony w Radziechowach 28 lutego br. 

Program uroczystości:

I. 18:00 Msza św. W intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Marcina w Radziechowach

II. po Mszy św. spotkanie przy kościele, pod tablicą upamiętniającą radziechowską młodzież zrzeszoną w Związku Młodzieży Patriotycznej, złożenie kwiatów, zapalonych zniczy, odśpiewanie Roty, wysłuchanie utworu ,,Spij kolego w ciemnym grobie”

III. przejście na cmentarz parafialny i złożenie zapalonych zniczy na mogiłach Żołnierzy Wyklętych

,,Zachowałam się jak trzeba”, ostatnie słowa Danuty Siedzikówny ,,Inki” przed rozstrzelaniem,  do swojej babci. My również, pomni na te słowa, uczestniczmy w tych uroczystościach.

Pierwszego  marca, już po raz jedenasty będziemy obchodzi; Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, Świętych Patriotyzmu Polskiego…

Mieszkańcy Radziechów pamiętają o Edwardzie Hudzcu ps. "Brzoza", żołnierzu VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r. i został pochowany w mogile żołnierza NSZ na cmentarzu parafialnym w Radziechowach oraz o działalności młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej   ,,Nowe Wyzwolenie” a aresztowanej przez UB w 1950 r. Ci osiemnastoletni wówczas chłopcy byli torturowani, a następnie więzieni:

w Żywcu, Krakowie na ul. Montelupich, we Wronkach, Jaworznie. Czym zasłużyli sobie na taki los? Marzyła im się Polska, Ojczyzna wolna od jakichkolwiek wpływów. Nie chcieli godzić się na kolejną tyranię – tym razem radziecka. Ich dowódca Łodziana Edward otrzymał wyrok 5 lat więzienia. Pozostali: Pieronek Mieczysław - 3 lata, Galica Józef - 2 lata, Habdas Stanisław - 3 lata, Pieronek Józef - 2 lata. Kto ich zdradził? Kto doniósł do UB o ich planach? Te odpowiedzi zostawmy IPN, ale o postawie młodych ludzi trzeba pamiętać.

W 2000 r. w 50 rocznicę uwięzienia harcerzy na  Radziechowskim kościele została wmurowana pamiątkowa tablica, głównym inicjatorem tych uroczystości był  ówczesny  wielki patriota Ks. Prałat Stanisław Gawlik, wieloletni (40 lat) Proboszcz Parafii Św. Marcina w Radziechowach.