Kultura

Zespół Neith powstał w 2010 roku, tworzy go czterech muzyków pochodzących z Katowic, Bielska-Białej oraz Żywca. Zespół mogliście już usłyszeć na żywo w Żywcu, a kto słyszał, na pewno pamięta, że styl który prezentują muzycy to mocne, rockowe granie, w którym jednak poza ostrymi riffami można znaleźć także ciekawą melodię, harmonię oraz treściwe teksty.

1) Opowiedzcie coś o początkach Waszego zespołu, kiedy zaczęliście grać, w jakim składzie?

Zaczęliśmy grać w 2010 roku. Początkowo graliśmy w trio, a rok później dołączył do nas gitarzysta Piotrek i do dzisiaj gramy w takim składzie.

2) Przybliżcie naszym czytelnikom jaką muzykę gracie?

Muzyka Neith to ciężki rock, zdarzają się też metalowe motywy jednak wokal pozostaje w melodyjnych rockowych klimatach.

neith

3) Neith – ciekawa nazwa. Co dla Was znaczy?

Dla nas nie znaczy kompletnie nic. Neith to po prostu nazwa naszego zespołu i nie staramy się dopisywać do tego żadnej ideologii.

4) Macie jakieś autorytety muzyczne na których się wzorujecie?

Słuchamy bardzo różnej muzyki – od Jazzu po Metal i tak naprawdę każdy z nas słucha czegoś innego. Oczywiście, jak każdy zespół mamy swoje ulubione kapele, którymi się inspirujemy i jak słychać są to głównie klimaty rockowo-metalowe, np.: Alter Bridge, Soundgarden, Joe Satriani, Slipknot.

neith zespół

5) Podoba mi się Wasz styl, ciężkie, szybkie riffy, podwójna stopa w perkusji, dobrze słyszalny bas i ciekawy wokal. Do czego dążycie w swoim stylu?

Zdecydowanie chcemy pozostać nadal w klimatach rockowych – ma być moc, ale żeby można było to odczuć muszą być również motywy bardziej stonowane. Cały czas staramy się rozwijać swoje umiejętności aranżacyjne i chcemy by kolejna płyta była jeszcze ciekawsza. Jesteśmy właśnie w trakcie jej tworzenia.

6) Pochodzicie z różnych miejscowości, jak Wam się udaje pogodzić wspólne próby i koncerty?

Niestety nie jest to łatwe – odległość daje się we znaki i z tego też powodu mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o częstotliwość prób. Większość materiału powstaje na odległość – przesyłamy sobie pomysły i tak tworzą się utwory. Później na próbach je ogrywamy.

neith kapela

7) Mieliście jakiś koncert w Żywcu? A jeśli nie, to planujecie mieć w najbliższym czasie?

Tak, graliśmy kilka razy, m.in. w Browarze Żywieckim oraz w Amfiteatrze pod Grojcem. Jeśli nadarzy się taka okazja z chęcią znów zagramy.

8) Gdzie byście chcieli zagrać koncert i z jakim zespołem?

W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy, ale zagranie z którymkolwiek z naszych ulubionych zespołów byłoby dla nas wielkim przeżyciem, a gdzie miałoby się to odbyć… to już bez różnicy.

neith wywiad

9) Czytałam Waszą recenzję płyty „Niezrozumiałe znaki” w „Teraz Rocku”. Opowiedzcie o niej coś więcej? Jak powstała, co odbiorcy mogą na niej znaleźć i przede wszystkim w jaki sposób znaleźliście się w czasopiśmie rockowym?

Proces tworzenia odbywał się częściowo na próbach, a częściowo korespondencyjnie ze względu na spore odległości naszych miejsc zamieszkania. Pomysł na płytę był od początku sprecyzowany – chodziło nam o stworzenie mocnych rockowych kawałków z ciekawymi tekstami w języku polskim. Chcieliśmy by nasze utwory miały w sobie trochę mroku, lecz by ich ogólny wydźwięk był pozytywny. Nie mogło zabraknąć także melodyjnych wokali oraz rockowych solówek gitarowych. To wszystko można znaleźć na płycie „Niezrozumiałe znaki”, a jeśli chodzi o „Teraz Rock” – wysłaliśmy do nich płytę i jakiś czas później dowiedzieliśmy się, że została zrecenzowana.

10) Czy zgadzacie się z recenzentami, że Wasza muzyka jest podobna do Comy?

Na pewno są jakieś elementy wspólne, jednak nie wydaje nam się by była jakoś bardzo podobna. W tej chwili w Polsce jest bardzo mało znanych zespołów grających cięższą muzykę i dlatego jest to pierwsze skojarzenie.

neith płyta

11) Jak oceniacie polski rynek muzyczny? Czy młode zespoły mają szansę zaistnienia?

Niestety nie ma lekko na polskim rynku muzycznym, a szczególnie grając cięższe gatunki muzyczne. Znamy wiele świetnych zespołów, które grają o wiele dłużej od nas i nadal nie udało im się zaistnieć w sensie medialnym. Trzeba poświęcić temu bardzo dużo energii i czasu, a i to nie gwarantuje sukcesu.

12) Jakie macie plany na 2013 rok?

Chcemy dokończyć materiał na płytę, nagrać ją i pograć trochę koncertów.

13) Kilka słów do czytelników ŻywiecInfo.pl

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich czytelników Żywiecinfo.pl, życzymy Wszystkiego Dobrego w Nowym Rocku i do zobaczenia na koncertach!

12

Wywiad z zespołem Neith przeprowadziła Katarzyna Mołdysz.

Kopiowanie materiałów zabronione.