Kultura

Objazdowy teatrzyk z Czernichowa wyrusza na podbój, prezentując niezwykły spektakl "Dawne życie od wiosny do jesieni"! Roman Kos z Gminy Czernichów wraz z synami, a nawet wnukami postanowił zrealizować pomysł, który zrodził się w ich sercach i głowach - niezwykłe przedstawienie kukiełkowe, które ma nawiązywać do dawnych wiejskich tradycji.

Trzy pokolenia tworzą przedstawienie na podstawie własnego scenariusza według zamysłu Marcina, syna pana Romana. Tłem dla całości jest przenośmy skansenik z muzyką ludową. "Dawne życie od wiosny do jesieni" - taki jest tytuł tego przedstawienia. Rzeźbiona sceneria jest szeroka na 4, a wysoka na 2,5 metra. Same lalki, które w większości są ruchome, są półmetrowe, nie zabrakło wśród nich zwierząt - krowy, psów, jest też bocian. W sumie rzemieślnicy z Czernichowa stworzyli ponad 20 figurek. Cała scena zbudowana została, tak, aby pokazać także inne przedstawienia z dziedziny etnografii, jak ginące zawody, czy obrzędy i tradycje na wsi od adwentu do karnawału.
-Przy akompaniamencie akordeonu, muzyki ludowej prezentujemy prace na roli, obrzędy świąteczne, karnawał. Są też pomysły na zabawne sceny wplecione w scenariusz - mówi Łukasz Kos. A to wszystko przy muzycznym akompaniamencie!

W czasie przedstawienia teatralnego prezentujemy kilkanaście ludowych piosenek przy akompaniamencie akordeonu i wakatu lub bębna z nowo utworzonymi przez nas tekstami nawiązującymi do przedstawianych postaci.

W przedstawieniu kukiełkowym dominuje wiele wesołych i zabawnych scenek.

Scena składa się z trzech poziomów, na których znajdują się obracane płaskorzeźby zmieniające się w zależności od pory roku, czy wykonywanych przez lalki czynności.

Budowa całej scenerii, ruchomych kukiełek i samego przedstawienia trwały kilka miesięcy, a całym tym projektem zainteresowane były media: TVP, Radio Bielsko oraz lokalna prasa.

Skansenik – Teatrzyk Lalkowy zbudowany został z myślą o występach w placówkach oświatowych; szkołach, przedszkolach, Domach Kultury, bibliotekach, dożynkach, festynach itp.

W przypadku zainteresowania w.w. przedstawieniem można się kontaktować pod numerem telefonu 506543621 lub 505468564 lub drogą e-mailową na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.