Kultura

28 września 2024 roku, w przeddzień obchodów Świętego Michała, w gminie  Węgierska Górka odbył się tradycyjny redyk jesienny. To wydarzenie, wpisane w kalendarz lokalnych uroczystości, zgromadziło miłośników góralskich tradycji oraz turystów spragnionych autentycznych doświadczeń.

Redyk rozpoczął się uroczystym przejściem z owcami z malowniczych Bulwarów w Węgierskiej Górce do Bacówki „Na Bukowinie”. Tam o godzinie 11:00 odbyła się Msza Święta dziękczynna za szczęśliwe bacowanie, której przewodniczył ksiądz Henryk Zątek. W wygłoszonym kazaniu ksiądz Andrzej Gawlas podkreślił znaczenie pasterskiej tradycji, zachęcając zgromadzonych do pielęgnowania kultury przodków. Uroczystość uświetnił dziecięcy Zespół Regionalny Mały Haśnik.

Po mszy przyszła pora na powitania i oficjalne otwarcie uroczystości przez wójta gminy Węgierska Górka Piotra Tyrlika, a także na słowa podziękowania oraz przemówienia gości.

Niezwykle ważnym momentem wydarzenia był pokaz tradycji pasterskich. Liczenie owiec i rozliczanie z bacami to istotny element lokalnej kultury,  przypominający o cyklu natury i pracy, jaką pasterze wkładają w opiekę nad stadem. Tradycje te są nie tylko sposobem na życie, ale również żywą historią, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Kolejnym punktem programu była degustacja potraw pochodzenia owczego. Uczestnikom zaserwowano aromatyczny gulasz, który zachwycał smakiem i zapachem. Regionalne Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o bogactwo kulinarnych doznań, a chętni mogli spróbować także serów, które powstały według tradycyjnych receptur.

Atmosferę umilały występy muzyków ludowych i kapel regionalnych. Na scenie zagościł zespół „Mały Haśnik”, Karol Gruszka, Marcin Biegun z uczniami, Konrad Jurasz oraz młodzi heligoniści, a także kapele: Mojka, Rajwach i Baraby. Ich muzyka, pełna energii i radości, porwała do tańca niejednego uczestnika.

Podczas redyku miała również miejsce promocja płyty Pani Anny Kupczak „Koło Jabranowa”. Artystka, która zachwyciła zgromadzonych pięknymi utworami, wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Jej pasja do muzyki i miłość do regionu była widoczna w każdym dźwięku.

Redyk jesienny w Węgierskiej Górce to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale także święto wspólnoty, które łączy mieszkańców z ich dziedzictwem. Każdy, kto wziął w nim udział, mógł na nowo odkryć piękno góralskiej tradycji, a także poczuć magię górskich krajobrazów i gościnność lokalnej społeczności. To była prawdziwie niezapomniana podróż w czasie, która na długo pozostanie w sercach uczestników.

Oprac. OPG Węgierska Górka