Podsumowanie IX Dyktanda Gwarowego - koncert zespołu Wałasi

Podsumowanie IX Dyktanda Gwarowego - koncert zespołu Wałasi
Już w najbliższy piątek 26 listopada o godzinie 18:00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom 9. edycji Dyktanda Gwarowego im. Renaty Madejczyk.
Gwara ma ogromny wpływ na kształtowanie tożsamości lokalnej. Stanowi skarbnicę wiedzy o przeszłości, jest nośnikiem kultury, tradycji i obyczajów. Należy ją pielęgnować i dbać o jej zachowanie. Dyktando miało na celu zainteresowanie młodego pokolenia językiem, kulturą i historią swojego regionu oraz ukazanie tkwiącego w nich piękna i bogactwa.
Bardzo cieszy nas wysoki poziom uczestników dyktanda.
Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem:
- Wójta Gminy Węgierska Gorka Piotra Tyrlika,
- Posła na Sejm RP Grzegorza Gaży,
- Posła po Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego.
W ramach podsumowania IX Dyktanda Gwarowego odbędzie się koncert zespołu WAŁASI. Będzie to na pewno niezapomniany wieczór.
Wałasi to kapela wykonująca tradycyjną muzykę Beskidów oraz własne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami. Muzykują od 1985 roku, w tym czasie koncertowali w całej niemalże Europie, w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroko. Są laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga oraz wielu festiwali: Kapel Ludowych i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, „Nowa Tradycja” organizowanego przez Polskie Radio, Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, „Eurofolk” w Płocku. Współpracowali z wieloma artystami, m.in. Stanisławem Deją, Piotrem Baronem, Piotrem Wyleżołem. Od lat współpracują z legendą polskiego rocka – Józefem Skrzekiem, a o ich wszechstronności świadczy m.in. nagroda Złotej Maski za muzykę do spektaklu „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Wiesława Komasy.

Drukuj   E-mail