Kultura

Trwa nowy projekt edukacyjny Fundacji Braci Golec – „Przestrzeń dla PIEŚNI”.A to oznacza jeszcze więcej spotkań, zajęć i warsztatów. A przede wszystkim jeszcze więcej muzyki.

Przed nami kolejne spotkanie.

4 września (w niedzielę) o godzinie 16.00 w Karczmie pod Baranią w Węgierskiej Górce odbędą się II Posiady Śpiewacze. Na to wyjątkowe wydarzenie zapraszamy wszystkich – miłośników białego głosu, żywieckiego śpiewu i śpiewu w ogóle; dużych, małych i tych pośrodku; utalentowanych muzycznie albo i nie. Jedyny warunek to szczere chęci i sporo entuzjazmu. W końcu, jak wiemy, śpiewać każdy może...

W programie same atrakcje i znamienici goście. W towarzystwie Mistrzyń Tradycji Zofii i Józefy Sordyl wysłuchamy wykonań pieśni weselnych z Beskidu Żywieckiego. Uczestniczki projektu w towarzystwie kapeli dudy i skrzypce pokażą tradycyjne wesele u górali żywieckich m. in.: wywodziny Młodego, orszak i śpiewy u Młodej, obrzęd oczepin z tańcem mężatek, zbieraniem na czepiec i przyśpiewkami weselnymi.

3 września (w sobotę) w Łodygowicach 14 uczestniczek projektu „Przestrzeń dla Pieśni” weźmie udział w warsztatach białego głosu prowadzonych przy współudziale Mistrzyń Tradycji Zofii i Józefy Sordyl.

Cel projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI” to przywrócenie rangi pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej. Jest to realizowane poprzez organizację cyklu Posiad Śpiewaczych i Przeglądu Pieśni im. Z. i J. Sordyl. Wszystkie te działania są możliwe dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt trwa dwa lata i obejmuje proces budowania świadomości, uczenia się od siebie i stworzenia przestrzeni dla pieśni oraz śpiewu grupowego.

Główną osią i założeniem całego przedsięwzięcia jest transmisja międzypokoleniowa, czyli przekazywanie wiedzy i umiejętności młodszym uczestniczkom kultury. Mistrzynie Tradycji, siostry Zofia i Józefa Sordyl, dzielą się wiedzą i umiejętnościami z 14 edukatorkami oraz animatorkami, które następnie – przy wsparciu specjalistów od śpiewu białego – zostaną przygotowane do przekazania dziedzictwa czterem grupom śpiewaczym. Grupy te powstają przy ogniskach twórczości artystycznej prowadzonych przez Fundację Braci Golec w czterech gminach na Żywiecczyźnie: Łodygowicach, Milówce, Jeleśni i Porąbce.

Według nas umiejętność śpiewu jest dostępna dla każdego. Co więcej, to właśnie śpiewanie w grupie daje najwięcej satysfakcji – buduje silne więzi, uczy współdziałania i szacunku względem innych, a do tego stanowi naprawdę dobrą zabawę. Zatem śpiewanie czas zacząć...