Kultura

W Soblówce w lipcu br. powstała Osada Pasterska. Wykonana została dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Gminę Ujsoły w partnerstwie z Obec Zákamenné w ramach mikroprojektu "Na szlaku kultur pogranicza".

Obiekt został uroczyście otwarty w dniu 2 lipca 2017 r. przez Wójta Gminy Ujsoły Tadeusza Piętkę oraz Starostę Obec a także poświęcony przez księdza Ryszarda Kubasiaka, proboszcza parafii Soblówka oraz Cyrila Hamrák farar Zákamenné. 

Dlaczego w Soblówce powstała Osada Pasterska? 

Zwyczaje związane z pasterstwem dotarły w góry z południa wraz z pierwszymi osadnikami - pasterzami wołoskimi, którzy byli założycielami Soblówki.  Wołosi sprzymierzając się z mieszkańcami Karpat uczyli się pasterskich umiejętności, dzięki którym mogli zapewnić sobie podstawowe warunki do przeżycia, czyli pożywienie i ubranie.

Skolonizowane polany leśne przez pasterzy na tym terenie to:  Jaworzyna Ujsolska, Hala Kotelowa, Niżno, Kosorki, Klin, Beskid, Bobkowo, Wiertelówka, Wykap, Doliny, Skrzatnita. W chwili obecnej tereny te porasta las świerkowy. Do dnia dzisiejszego zachowały się dwie największe Hale: Rycerzowa oraz Muńcoł. Pasące się w Soblówce owce na halach to stały element krajobrazu od wielu stuleci. Na tym terenie wypasane były stada owiec, krów i kóz miejscowych zacnych gazdów. Obecnie stado liczące około 600 owiec wypada baca Tadeusz Szczechowicz wraz ze swoim synem Tadeuszem. Oprócz wypasu, w którym pomagają mu juhasi a także dwa psy pasterskie, baca zajmuje się również tradycyjnym wyrobem sera. W bacówce można kupić ser owczy biały tzw. bunc, oscypek, bryndzę, redykołki a także napić się żyntycy. 

W wyniku przeprowadzonych prac w ramach projektu odtworzono m.in zadaszoną scenę, trzy szałasy pasterskie, w tym szałas bacy oraz kosor na owce.