Kultura

„Hej doły, radziechowskie doły!- Pełne tajemnic dorzecze Soły” to nazwa projektu regionalnego realizowanego w bieżącym roku szkolnym przez wychowanków i nauczycieli Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach.

Jego głównym celem jest promocja walorów przyrodniczych miejscowości Radziechowy i jej okolic. W codziennych działaniach, poprzez wycieczki, spotkania i warsztaty, krok po kroku przedszkolaki odkrywają tajemnice dorzecza Soły. Po spotkaniu z leśnikami i ekologicznych warsztatach w Centrum Bioróżnorodności nadszedł czas na bliższe poznanie świata owadów. W planie realizacji projektu nie mogło zabraknąć wycieczki do pasieki Radziechowska Barć oraz warsztatów pszczelarskich prowadzonych przez pana Tadeusza Ozimińskiego.

W Radziechowskiej Barci bywamy rok rocznie i za każdym razem dowiadujemy się czegoś nowego o tych niezwykłych, pracowitych owadach, jakimi są pszczoły.

-„W jaki sposób pszczoła przenosi nektar i pyłek?”
-„Skąd pszczoła wie, że ma zrobić miód lipowy lub akacjowy?”
-„Ile pszczół mieszka w jednym ulu?”
-„Dlaczego pana nie żądlą pszczoły?”

Z takimi między innymi pytaniami przychodzi panu Tadeuszowi zmagać się podczas spotkań z radziechowskimi przedszkolakami.  I chociaż nie jest to proste, za każdym razem radzi sobie z odpowiedziami doskonale, starając się jednocześnie o kolejne atrakcje wzbogacające warsztaty. W tym roku mogliśmy obejrzeć wnętrze prawdziwego ula z plastrami miodu i jego mieszkańcami. Tak się złożyło, że w tegorocznej wycieczce do Radziechowskiej Barci towarzyszyły nam nauczycielki ze szkoły CEIP El Quiñón w miejscowości Seseña znajdującej się w prowincji Toledo sąsiadującej z Madrytem. To już trzecia wizyta studyjna hiszpańskich pedagogów w naszym przedszkolu w tym roku szkolnym w ramach unijnego programu Erasmus + dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. Św. Franciszka z Asyżu w Cięcinie. Tradycyjnie już warsztaty pszczelarskie zakończyliśmy degustacją różnego rodzaju miodów i pyłku pszczelego. A wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła piękna wiosenna pogoda, która uatrakcyjniła warsztaty wyprowadzając z uli jej brzęczących mieszkańców.

Z całego serca dziękujemy Panu Tadeuszowi Ozimińskiemu za wieloletnią współpracę z Przedszkolem im. Władysława Pieronka w Radziechowach w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej najmłodszych mieszkańców Radziechów. Niech Święty Ambroży otacza swoją opieką Radziechowską Barć i jej mieszkańców.

Autor: Małgorzata Kasperek - dyrektor Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach

Zdjęcie: UG Radziechowy-Wieprz