Kultura

Początkiem sierpnia Zespół Regionalny „Magurzanie” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach rozpoczął przygotowania do nagrania płyty z kolędami, wykonania kalendarza na 2013 rok ze zdjęciami swoich członków oraz wydania nowego folderu zespołu. Wszystkie te działania mogły się odbyć dzięki wsparciu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”, która pozytywnie rozpatrzyła nasz wniosek o dofinansowanie.

W czasie swojej 28-letniej działalności Zespół zgromadził ponad 50 oryginalnych kolęd i pastorałek zaczerpniętych ze starych kantyczek, niepublikowanych rękopisów oraz  przekazów ustnych. Posiadają one archaiczne, gwarowe teksty oraz tradycyjne linie melodyczne. Wśród tylu pięknych melodii dokonaliśmy trudnego wyboru trzynastu utworów, które już od połowy grudnia można usłyszeć na płycie opatrzonej tytułem „Łod Gwiozdecki Do Sopecki” oraz w czasie naszych koncertów w kościołach.

{youtube}Ip9E5j64-aQ{/youtube}

Mottem naszej płyty są słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Krakowie 10.06.1997 r.: „Wierność korzeniom nie oznacza mechanicznego kopiowania wzorów z przeszłości. Wierność korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia w głąb, otwarcia na nowe wyzwania, wrażliwa na „znaki czasu”.” Taka jest właśnie nasza płyta: pełna tekstów zaśpiewanych żywiecką gwarą i białym głosem, muzyki granej na skrzypcach, altówce, kontrabasie, dudach, okarynie i heligonce a także tradycyjnych góralskich melodii w autorskich, czasem zupełnie nowatorskich opracowaniach muzycznych. Czyli tradycja, która splata się z twórczym podejściem do folkloru preferowanym przez młodych muzyków.

Wielogodzinne próby po kilka razy w tygodniu, nagrania trwające do późnych godzin wieczornych, pełna mobilizacja, poświęcenie i pragnienie pokazania na co nas stać. Ten trud podjęło ponad trzydziestu solistów i muzyków z Zespołu „Magurzanie” oraz z kapeli „Po Pieronie”. Grupa miłośników, głównie amatorów, których przepełniało pragnienie oddania, jak tylko potrafią, tego co im „w duszy gra”.

Już od połowy grudnia można nabywać płyty z kolędami oraz trzynastokartkowe kalendarze, w których zespół prezentuje posiadane przez siebie stroje górali i mieszczan żywieckich, a także kostiumy z innych regionów Polski, na tle rodzimych zabytków i krajobrazów.

„Magurzanie” zapraszają do wspólnego kolędowania i dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że młodzież działająca obecnie w zespole może pozostawić tak wyraźny ślad w jego dorobku.

Zapraszamy również na stronę internetową zespołu Magurzanie: magurzanie.pl oraz do odwiedzin facebookowego fanpage: facebook.com/pages/Zesp%C3%B3%C5%82-Regionalny-Magurzanie/118014854917741?ref=hl

 

 

Info: Elżbieta Mikociak

Zdjęcia: Dominik Imielski