Magazyn

Meble kuchenne jak wszystko z czasem się zużywają. Można jednak przywrócić im dawny blask, sięgając po ciekawe rozwiązania. Dobre pomysły na odnowienie mebli kuchennych nie muszą być ani drogie, ani pracochłonne. Zobacz, co można zrobić, by odmienić szafki czy kredensy w kuchni. Oto kilka sposobów, dzięki którym metamorfozę przejdzie nie tylko Twoje wyposażenie, ale również całe kuchenne wnętrze.

Wykorzystaj okleinę

Fronty szafek w Twojej kuchni są mocno poobijane? Mamy na to sposób. Jeżeli przód szafki jest gładki, możesz uszkodzenia ukryć za pomocą okleiny. Na rynku dostępne są samoprzylepne okleiny w różnych wymyślnych wzorach. Możesz wybrać zarówno okleiny występujące w jednolitym kolorze, jak i sięgnąć po bardziej ekstrawagancki motyw, np. witrażu, skóry zwierzęcia, liter czy zdecydować się na okleinę, która imituje rysunek drewna – przykładowo dębu czy orzecha.

Ciekawym miejscem spotkań lokatorów, czyli sercem każdego domu, jest np. kuchnia w kształcie litery l. Inspiracje oraz aranżacje, które można tam znaleźć powinny więc być zgodne z gustem wszystkich domowników. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną okleinę, omów wybór z rodziną czy współlokatorami.

Wymień fronty szafkowe

Jeśli chcesz wprowadzić nieco świeżości do kuchni bez konieczności sięgania po nowe meble, możesz zdecydować się jedynie na wymianę frontów meblowych. Na rynku dostępne są różnorodne fronty, które będą pasować do typowych mebli. Natomiast, gdy Twoje meble były robione na wymiar, możesz zamówić front u stolarza, który stworzy odpowiednie deski po zdjęciu miary.

Pomaluj meble

Szybkim i niezbyt kosztownym sposobem na odnowienie mebli jest ich pomalowanie. Pamiętaj jednak, by dokonać drobnych napraw zanim nałożyć farbę na drewno. Wszelkie uszkodzenia warto zetrzeć za pomocą papieru ściernego. Ubytki, które pozostały, można uzupełnić wykorzystując do tego specjalną masę. Przed malowaniem nie zapomnij również odtłuścić miejsca, które będziesz malować. Po tego typu konserwacji i uzyskaniu czystej powierzchni, możemy wreszcie nałożyć na nią farbę. Zastanawiasz się, jaki kolor byłby tu odpowiedni? Zwróć uwagę na ciekawe kuchenne inspiracje kuchnia i kolor mebli powinny ze sobą współgrać. Interesującym trendem jest wybór białej farby do renowacji szafek. Chcąc zabezpieczyć szafki przed działaniem wilgoci, warto na wyschniętą farbę, nałożyć również warstwę lakieru. Więcej interesujących pomysłów na odświeżenie Twoich mebli, np. z wykorzystaniem farby, znajdziesz na portalu AboutDecor.

Wymień uchwyty

Nic tak szybko nie odświeża mebli jak wymiana uchwytów. Możesz zdecydować się na gałki w wiejskim stylu albo poręcze z kamieniami. Niektóre uchwyty są ozdobione eleganckimi malowidłami. Dobierz rączki do szafek w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Nowoczesnego charakteru szafce doda z pewnością metaliczna rączka.

Odsłoń nóżki

Cokoły i korpusy znajdujące się pod szafkami to newralgiczne punkty w każdej kuchni. Są one bardzo narażone na różnego rodzaju działanie czynników zewnętrznych, przez co łatwo się niszczą. Warto wówczas wymienić zepsuty element. Czasem jednak ciekawszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usunięcie wszystkich cokołów i odsłonięcie nóżek szafek. Tym prostym zabiegiem można wnieść nieco lekkości i świeżości do wnętrza, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Odnawianie mebli kuchennych może odmienić całą kuchnię. Dlatego, gdy coś niedobrego dzieje się z szafami, warto interweniować. Nie trzeba ponosić wysokich kosztów – czasem wystarczy zadbać o drobiazgi – by cieszyć się eleganckim kuchennym wnętrzem.