Magazyn
Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Według ministra mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. 
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirus. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka.Eskalacja pandemii wpływa na nasze scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. zakażeń.
Obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów, zapełnione są w ponad 40 proc. Systematycznie zwiększamy ich liczbę. Eskalacja pandemii COVID19 wpływa na przygotowane przez nas scenariusze. Najkorzystniejsze zakładają apogeum na poziomie 60 tys. zakażeń dziennie, najgorsze nawet 140 tys. Apogeum pandemii może mieć miejsce w połowie lutego lub na początku marca - dodaje minister.
Od 27 stycznia uruchomione zostanie bezpłatne testowanie w aptekach, żeby szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia. Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi.
Opieka pozaszpitalna w 5 fali musi być zintensyfikowana w opiece nad pacjentem, który nie trafia do szpitala. Osoby 60+ będą mogły być zbadane w domu przez lekarza POZ w ciągu 48 h od wyniku testu.