Magazyn

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi wykupić właściciel każdego zarejestrowanego w Polsce auta. Obowiązek ten reguluje ustawa, zatem nie ma możliwości nieopłacenia corocznej składki. Cena OC zależy od kilku czynników dotyczących zarówno auta, jak i kierowcy. Kwoty tej polisy mogą być naprawdę wysokie, dlatego przed zakupem warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Podpowiadamy, gdzie to zrobić.

 Polisa OC – dlaczego jest tak ważna?

 Polisa OC jest najważniejszym ubezpieczeniem samochodu, z którego nie można zrezygnować. W Polsce istnieje ustawowy obowiązek posiadania tej formy ochrony, a za jej brak grożą wysokie kary. Jest nawet specjalna instytucja, która zajmuje się sprawdzaniem, czy kierowcy ubezpieczają swoje auta – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. OC jest obligatoryjne dla każdego pojazdu, zatem nawet jeśli masz samochód, ale z jakiegoś powodu nim nie jeździsz (np. jest zepsuty) też musisz go ubezpieczyć.

 Jest tak ważne, ponieważ OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni poszkodowanego, jak i sprawcę wydarzenia drogowego. Dzięki tej polisie, ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty związane z naprawą auta poszkodowanego. Polisa OC gwarantuje, że w przypadku kolizji czy poważniejszej stłuczki osoby poszkodowane nie zostaną bez pomocy, a sprawca nie będzie musiał zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na wypłacenie odszkodowania ofiarom.

 Jak wylicza się OC i ile może kosztować?

 Cena ubezpieczenia OC nie jest najniższa, a kwota, którą należy co roku opłacać zależy od kilku czynników. Dzieli się je na te związane z autem oraz z kierowcą. Należą do nich między innymi:

  • rocznik, model i marka samochodu,
  • przebieg auta,
  • wielkość silnika (auta z dużymi silnikami zwykle są uważane za bardziej ryzykowne),
  • przeznaczenia auta,
  • wiek kierowcy (młodsi kierowcy zwykle płacą więcej),
  • stan cywilny kierowcy,
  • miejscowość, w której mieszka kierowca,
  • historia ubezpieczeń kierowcy,
  • staż za kierownicą (im mniej doświadczony kierowca, tym składka wyższa).

Ubezpieczyciele niechętnie wypłacają odszkodowania, ponieważ wiąże się to ze stratami finansowymi, dlatego dokładnie weryfikują, jakim ryzykiem obarczone jest ubezpieczenie konkretnego samochodu. Z tego względu najwyższe kwoty płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy, a także właściciele szybkich, sportowych (czyli teoretycznie niebezpiecznych) aut. Jeśli chcesz policzyć, ile wyniesie cię ubezpieczenie, skorzystaj z darmowego kalkulatora oc.

Dlaczego warto kupić OC przy pomocy porównywarki?

 Polisa OC jest narzucona prawnie, zatem zakres ochrony zawsze jest taki sam. Ubezpieczyciele mogą jednak ustalać kwotę składki samodzielnie, według swoich kryteriów, co powoduje duże rozbieżności w cenach. Zanim więc kupisz polisę OC, porównaj oferty, ponieważ w przypadku tego ubezpieczenia warto wybrać najtańszą. Najwygodniejszym sposobem, aby to zrobić jest porównywarka oc. To internetowe narzędzie, w którym zestawione są oferty kilkunastu ubezpieczycieli. Twoim zadaniem jest je przejrzeć, wybrać i kupić najtańszą. To wszystko możesz zrobić bez wychodzenia z domu.