Magazyn

Żywiec to jedno z największych miast w Kotlinie Żywieckiej. Świetne położenie i bliskość ważnych traktów komunikacyjnych to niewątpliwe atuty, z których mogą korzystać lokalni przedsiębiorcy. Czy biznes na Żywiecczyźnie ma się dobrze? Sprawdźmy! 

Co trzeba wiedzieć o Żywcu i powiecie żywieckim?

Mieszka tu około 31 tysięcy osób, a gminę często zalicza się do tak zwanej Aglomeracji Bielskiej. Warto zwrócić uwagę na to, że powiat żywiecki jest jednym z większych w tej części Polski. Jego obszar to aż 1039 kilometrów kwadratowych. Zgodnie z danymi GUS żyje tu ponad 150 tysięcy mieszkańców.

Deklarowany stopień urbanizacji powiatu jest zbliżony do 20%. Warto zwrócić też uwagę na to, że mieszka tu „tylko” 150 osób na kilometr kwadratowy. Dla kontrastu powiat wodzisławski, który zamieszkuje podobna liczba osób, ma niemal czterokrotnie mniejszy obszar: 287 km².

Czy Żywiec i sąsiednie gminy to dobre miejsce dla biznesu? Odpowiedzi na to pytanie warto poszukać w największej bazie firm w Polsce: ALEO.com. Pod wieloma względami wyniki, jakie osiąga ziemia żywiecka, zasługują na szczegółowe omówienie. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się temu, co ta część Polski ma do zaoferowania.

Jednym z największych atutów Żywca i okolic jest świetnie rozwinięta sieć szlaków turystycznych. Osoby, które zdecydują się spędzić tu nieco czasu, na pewno docenią potencjał Jeziora Żywieckiego czy szlak Żywieckich Habsburgów, których historia nierozerwalnie wiąże się z miastem. 

Miasto przecina też kilka szlaków turystycznych. Można nimi dotrzeć na:

  • Romankę (szlak niebieski),
  • Stary Groń (szlak żółty),
  • Moszczanicę (szlak zielony). 

Dużym zainteresowaniem cieszą się też wydarzenia organizowane w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a także założony przez księcia cieszyńskiego Fryderyka Habsburga w 1856 roku browar. Miasto może pochwalić się też wieloma świetnie zachowanymi lub odnowionymi zabytkami, na czele ze Starym Zamkiem i neogotyckim kościołem św. Marka. 

Sieć połączeń drogowych, autobusowych i kolejowych w Żywcu i powiecie

Miasto jest też świetnie skomunikowane z województwem śląskim i sąsiednimi gminami. Kluczową arterią bez wątpienia jest droga ekspresowa S1, którą szybko można dotrzeć zarówno do Bielska-Białej, jak i do Aglomeracji Śląskiej. 

Ekosystem uzupełniają trzy ważne drogi wojewódzkie

  • DW 945 (Rybarzowice — Korbielów),
  • DW 946 (Żywiec — Sucha Beskidzka),
  • DW 948 (Oświęcim — Oczków).

Na terenie gminy i powiatu funkcjonuje komunikacja publiczna, jaką organizuje MZK w Żywcu. Łącznie działa tu 18 linii, z czego 5 ma charakter wewnątrzmiejski, a 13 zapewnia komunikację autobusową dla okolicznych miejscowości i wsi. 

Połączenia kolejowe obsługiwane są przez stację Żywiec-Zabłocie. Dwie najważniejsze trasy (139 i 97) zapewniają komunikację z Aglomeracją Śląską oraz z Bielskiem i dalej na południe, aż do granicy państwa w Zwardoniu. Całość uzupełniają lokalne połączenia obsługiwane przez Koleje Śląskie i Polregio. 

Biznes w powiece żywieckim: co trzeba wiedzieć?

Na terenie gminy oraz otaczającego ją powiatu działa 11764 firm (stan na styczeń 2022). Co nie powinno dziwić, najwięcej działalności ma swoją siedzibę w Żywcu: 30% z tej liczby. Warto zwrócić uwagę na to, że znajdujące się na drugim miejscu Łodygowice przyciągnęły do siebie 5,5% z działalności gospodarczych funkcjonujących na tym obszarze. Podium zamyka Węgierska Górka (4,2%). 

Analiza danych, jakie dostarcza ALEO.com, pokazuje dość jednoznacznie, że znaczący odsetek działalności gospodarczych działa we wsiach, które znajdują się na terenie powiatu żywieckiego. Łącznie kontrolują one aż 53% przedsiębiorstw. Pozwala to stwierdzić, że Żywiec, największe miasto w okolicy, nie zdominował gospodarczo pobliskich gmin.

 

W powiecie żywieckim można też zaobserwować spore ożywienie gospodarcze. Między październikiem a grudniem 2021 roku pojawiły się 234 nowe działalności gospodarcze. W jakich sektorach rynku mieszkańcy upatrują swoich szans na sukces?

 

Zdecydowanym liderem jest sektor usług budowlanych (57 nowych firm). Na drugim miejscu na podium uplasowały się usługi dla firm (39), wyprzedzając sektor edukacji, sportu i rozrywki (14), pojazdów i środków transportu (13) oraz nieruchomości i usług powiązanych (12). 

 

Najwięcej firm na kilometr kwadratowy znajduje się w Żywcu: ponad 70. Gmina wyprzedziła m.in. Łodygowice (18) i Węgierską Górkę (6,5). Ciekawie wygląda zestawienie w ilości firm na tysiąc mieszkańców. Tu zdecydowanym faworytem jest Milówka. W takim zestawieniu Żywiec zajmuje dopiero drugie miejsce.