Magazyn

Starannie wykonany, schludny podjazd i czyste, niezabłocone podwórko to wizytówka każdej posesji. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo utwardzać powierzchnię. Ci, którzy posiadają obejście na podłożu gliniastym doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest utwardzanie z powodów czysto praktycznych. Jakie są metody na solidne utwardzenie podwórka?

Odprowadzenie nadmiaru wilgoci

Utwardzenie może nie być trwałe, jeśli przed zabraniem się za nie, odpowiednio nie przygotujemy podłoża. W przypadku podmokłego terenu konieczne jest więc jego wysuszenie. Dokonać tego można poprzez odpompowanie nadmiaru wód powierzchniowych, a następnie zadbanie o prawidłowy drenaż. Dobrym pomysłem jest wykonanie tak zwanego drenażu francuskiego, który z powodzeniem wykorzystywany jest pod wieloma boiskami sportowymi. Tego typu dren, ze względu na to, że jego powierzchnia styku z gruntem jest spora, nie powoduje dużego zamulenia terenu.

Jak wykonać system odwadniania? Potrzebne są: geowłóknina, kruszywo i pręty zbrojeniowe. Wykonywanie zaczynamy od wykopania rowu. Rów w ziemi powinien być o takiej głębokości, która zapewniałaby położenie drenu w co najmniej 1/3 głębokości przymarzania gruntu. Następnie należy wyłożyć geowłókninę i przytwierdzić ją do podłoża za pomocą gładkich prętów zbrojeniowych wygiętych w literę U. Ostatni krok to wysypanie kruszywa do drenażu. Poleca się szczególnie ten o uziarnieniu co najmniej 8 mm. Najlepsza frakcja waha się w okolicach 16/63 mm. Po wypełnieniu drenu kruszywem pozostaje zawinąć geowłókninę od góry i dogiąć druty zbrojeniowe, by trzymały całość. Na koniec wyrównujemy teren przysypując solidną warstwą ziemi.


Wstępne podbudowanie

Zanim położymy kostkę czy płyty betonowe na wierzch, istotne jest wstępne podbudowanie ziemi. Wpływa ono nie tylko na to, że całość położona będzie równo, ale też ochroni przed jej podnoszeniem czy pękaniem w wyniku działania wody opadowej, stanowiąc dodatkowe, oprócz drenażu, zabezpieczenie. Podbudowę wykonać możemy przez położenie dodatkowej warstwy żwiru lub zastosowanie specjalnej geosiatki. Jest to specjalny geosyntetyk z polipropylenu i polietylenu o układzie pasm tworzących oczka. Zwiększają stabilizację i nośność podłoża, a kupić ją można w punktach budowlanych.

 Wybór wykończenia

Najczęściej spotykanym materiałem jest oczywiście kostka brukowa i bruk klinkierowy. Choć cieszą się one największą popularnością, nie są propozycją budżetową. Kostka brukowa wypada świetnie pod względem estetyki, gdyż występuje w wielu kształtach i kolorach, jednak cena materiału wraz z robocizną może nie być niska. Podobnie w przypadku bruku klinkierowego, którego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy czynniki atmosferyczne jest bardzo duża. Ekonomiczniejsze będzie wykorzystanie prostych płyt betonowych. Jeśli jednak zależy nam na najtańszym, ale całkiem skutecznym rozwiązaniu, do utwardzania powierzchni wykorzystać można gruz budowlany. Codziennie do firm oferujących wywóz gruzu trafiają tony odpadów budowlanych, wśród nich beton i odłamki cegieł. Kiedy kontener na gruz stojący na budowie zostanie zapełniony, firma wywożąca odbiera go wraz z zawartością, która trafia następnie do recyklingu. Odzysk surowców wtórnych jest jednym z przykładów odpowiedzialnego gospodarowania odpadami, a odpady po budowie mogą stanowić punkt wyjścia dla powstania kruszywa. Wcześniej jest ono oczyszczane i trafia do kruszarek, które przerabiają odpady na kruszywo o odpowiedniej frakcji.


Zabierając się za utwardzanie powierzchni, zawsze zaczynaj od odpowiedniego przygotowania podłoża. Odwadnianie i wykonanie drenażu to punkt pierwszy przygotowań, drugim to nadbudowa terenu, która pełnić ma funkcję stabilizującą. Ostatnim etapem jest położenie finalnego materiału — kostki, płyt, kruszywa. Najbardziej ekonomiczną opcją wydaje się być kontakt z np. Gruzo.pl i zapytanie o możliwość zakupu i dostarczenia kruszywa po atrakcyjnej cenie.