Magazyn

Choroby oczu u psów mogą prowadzić do wielu powikłań, takich jak upośledzenie wzroku czy całkowita ślepota. Jednym z najpowszechniejszych schorzeń z tej grupy jest wrzód rogówki oka. Jak rozwija się ta choroba? Sprawdź, czy nie dotyczy Twojego pupila!

Opiekun psa musi uważnie obserwować zmiany w zachowaniu i wyglądzie swojego czworonoga. Czasami nawet niewielkie odstępstwa od standardowych nawyków mogą świadczyć o tym, że zwierzę doświadcza bólu lub dyskomfortu. W takich przypadkach koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Nieleczone choroby, np. bardzo powszechny wśród psów wrzód rogówki oka, mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Na jakie zachowania i zmiany wyglądu należy zwrócić szczególną uwagę?

Wygląd oka

Pierwszym objawem chorób oczu u psa często są widoczne zmiany w okolicach gałki ocznej, spojówek, powiek i pobliskich tkanek. Na szczególną uwagę zasługują objawy takie jak:

  • urazy i rany, które mogą być zarówno przyczyną dolegliwości zwierzęcia, jak również ich skutkiem, gdy pies nadmiernie pociera okolice oka,
  • zaczerwienienie oczu i pęknięte naczynka,
  • obrzęki powiek i spojówek,
  • wszelkie zmiany skórne w okolicach oczu – np. pęcherzyki i krosty,
  • zmiany wyglądu gałki ocznej – np. zmętnienie soczewki, które jest charakterystyczne dla chorób takich jak zaćma u psa,
  • wysięk lub krwawienie z okolic oczu,
  • podrażnienie spojówek.

Wszelkie widoczne zmiany w okolicach oczu są wskazaniem, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi szczegółowe badania i zaplanuje ewentualne leczenie psa.

Zmiany zachowania

Kiedy człowieka coś boli lub źle się czuje, zwykle unika towarzystwa i chce odpocząć w spokoju. W tym psy są podobne do swoich opiekunów – różne dolegliwości mogą sprawiać, że dotychczas energiczny i radosny czworonóg staje się wycofany. Pierwszym odruchem dobrego opiekuna jest zainteresowanie się zmianą w zachowaniu psa, jednak na próby kontaktu może on wówczas reagować ucieczką, nerwowością czy wręcz agresją. W takich wypadkach również konieczne jest udanie się do specjalisty. Zmiany w zachowaniu psa mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Niekiedy będą też oznaką różnych reakcji behawioralnych, wówczas warto rozważyć kontakt z trenerem.

Jak objawia się wrzód rogówki oka?

Jedną z najczęstszych chorób, które atakują psie oczy, jest wrzód rogówki. Towarzyszą jej dolegliwości bólowe, na które pies często reaguje pocieraniem okolic oka. Może to robić własną łapą lub ocierać się o meble czy dywany. Będzie też unikał prób obejrzenia chorego oka przez opiekuna. Światło oraz ruchy gałki ocznej mogą potęgować ból, który odczuwa czworonóg, więc oko będzie stale przymknięte. Takim objawom często towarzyszy także nasilone łzawienie. Jeśli zauważysz u swojego psa któryś z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Dzięki szybkiej interwencji specjalisty oszczędzisz swojemu pupilowi cierpienia i problemów zdrowotnych. Warto także regularnie wykonywać profilaktyczne badania stanu zdrowia psa, również te dotyczące wzroku.