Magazyn

Jeśli właśnie stałeś się opiekunem szczeniaka, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że przed Tobą mnóstwo wyzwań! Jednym z większych z pewnością jest kwestia żywienia. Potrzeby żywieniowe u młodych psiaków wyglądają zupełnie inaczej niż u dorosłych. Koniecznie musisz zadbać o zdrowe odżywianie szczeniaka, jeśli chcesz zapewnić mu długie życie. O czym należy pamiętać? Sprawdź to!

Jak wygląda początkowe żywienie młodego psa?

Na początku życia szczeniaka ważne jest, aby żywił się on wyłącznie mlekiem matki - przez około 3 tygodnie. Zawiera ono bowiem wszystko to, co potrzebuje młody psiak do prawidłowego rozwoju. Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, w których matka wytwarza zbyt mało mleka (to możliwe np. przy bardzo dużym miocie).

Co w takiej sytuacji? Wtedy warto rozważyć podawanie psiakowi mieszanki mlekozastępczej. Dopiero gdy szczeniak ukończy 21 dni, czyli wejdzie w fazę socjalizacji pierwotnej, możemy dodać do jego diety pokarmy stałe. Na start najlepsze są karmy mokre, ponieważ pamiętajmy, że szczeniaki mają delikatne ząbki. Poza tym karma mokra dla szczeniaka to najlepszy wybór, ponieważ jest lekkostrawna. Wraz z upływem czasu stopniowo możemy zamieniać ją na karmę suchą, konieczne jest jednak to, aby była namoczona w wodzie. Gdy natomiast psiak skończy 6-7 tygodni, to może otrzymywać już typową suchą karmę. 

Jak należy karmić szczeniaka od 8 tygodnia życia?

Zwykle około 7 tygodnia życia szczeniaki są już odsuwane od matki i trafiają do nowych domów. Wtedy następuje okres socjalizacji wtórnej. Oznacza to, że teraz za żywienie szczeniaka są odpowiedzialni jedynie właściciele, którzy obowiązkowo muszą mieć informacje na temat prawidłowego żywienia tak młodego psiaka. Powinien je przekazać hodowca, lecz jeśli tak się nie stanie, to warto odwiedzić lekarza weterynarii, który ustali najlepszy jadłospis w pełni dopasowany do pupila. Co istotne, wszelkie zmiany w sposobie odżywiania szczeniaka konieczne muszą być wprowadzane stopniowo. Najlepiej po prostu mieszać początkowo małe porcje nowego pokarmu wraz ze starym i z czasem je zwiększać. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to zbyt gwałtowne zmiany mogą spowodować problemy trawienne u czworonoga. 

Szczeniakom od 8 tygodnia życia można podawać karmy dla szczeniąt, które zostały specjalnie opracowane przez ekspertów. Odpowiednia karma dla szczeniaka posiada w składzie odpowiednie składniki odżywcze. Nie brakuje w nich białka, witamin czy składników mineralnych, czyli składników, których potrzebuje młody pies do prawidłowego rozwoju. W ofercie sklepu na stronie https://karmawataha.pl dostępne są uniwersalne karmy dla maluchów, ale nie brakuje również produktów dedykowanych przedstawicielom zarówno małych, średnich, jak i dużych ras.

Z jaką częstotliwością należy karmić szczeniaka?

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że choć młode psiaki często mają bardzo duży apetyt, to jednak ich żołądki są bardzo małe. Uwzględniając ten fakt, należy często podawać im jedzenie, ale w niewielkich porcjach. Przez okres 2 miesięcy od czasu wprowadzenia stałego pokarmu powinniśmy podawać szczeniakowi około 4-6 porcji na dzień. Później, czyli od 2 do 3 miesięcy - jedynie 4 porcje, natomiast od 4 do 6 miesięcy - 2-3 posiłki na dzień. Od 6 miesiąca wystarczą psiakowi zaledwie 2 posiłki. Absolutnie nie możemy przekarmiać szczeniaka. Wielu właścicieli uważa, że to świetny sposób na to, aby przyspieszyć jego wzrost, lecz stanowczo to odradzamy. Na opakowaniu każdej karmy dla szczeniaka możemy znaleźć pomocne informacje dotyczące dziennego zapotrzebowania energetycznego pupila. Co ważne: pamiętajmy, aby pies zawsze miał zapewniony dostęp do świeżej i czystej wody.