Magazyn

Masz wymarzone łóżko w sypialni, jednak zastanawiasz się teraz, jaki materac wybrać? Warto dopasować go do swoich potrzeb, aby każdy odpoczynek był udany. Najpopularniejsze z nich to materace piankowe oraz sprężynowe. Sprawdzamy, jakie mają wady i zalety.

 Materac piankowy, czyli jaki?

Materac piankowy jest wykonany z wysokiej jakości materiału, który zapewnia maksymalny komfort podczas snu.

Dużą zaletą materaca piankowego jest jego trwałość. Idealnie dopasowuje się do sylwetki ciała, dlatego każdy powinien się na nim dobrze wysypiać. W tego typu materacu nie ma też mowy o rozwoju bakterii czy pochłanianiu wilgoci i potu. Wysokiej jakości struktura pianek gwarantuje bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Poza tym jest on dość sprężysty, elastyczny i może być stosowany nawet dla osób, które cierpią na choroby kręgosłupa. Jest też dość lekki, dlatego jego transport nie będzie problemem.

Na rynku istnieje wiele rodzajów materacy piankowych, w tym np. poliuretanowa, termoplastyczna czy lateksowa. Warto wypróbować każdą z nich, jednak nigdy nie odwiedzaj sklepu po pracy czy innych obowiązkach. Zdecydowanie lepiej jest oglądać materace, kiedy jest się wypoczętym.

A może materac sprężynowy?

Jeśli myślisz, że materac sprężynowy przypomina ten sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat to jesteś w błędzie. Nowoczesne modele mają specjalne kieszenie, co oznacza, że w każdej z nich mieści się sprężyna. Dzięki temu materac dostosowuje się do ciała i nie ma tu mowy o dyskomforcie. Tkanina jest elastyczna, ale nie aż tak sprężysta jak w przypadku piankowego. Oznacza to, że nie odczujesz, jak druga osoba zmienia pozycję w trakcie spania.

Materace sprężynowe świetnie sprawdzą się do łóżek jednoosobowych oraz nieco większych. Minimalizują drgania i wspierają ciało podczas snu.

 

Na to zwróć uwagę!

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na materac piankowy, czy sprężynowy, dopasuj go do wagi swojego ciała. Oceń też stopień twardości, bo on jest niesamowicie ważny podczas odpoczynku. Kiedy położysz się na materac, kręgosłup nie powinien mocno wyginać się w okolicach lędźwi.

Nie ma jednej złotej zasady, co do wyboru idealnego materaca. Dużo zależy od poczucia komfortu każdego z domowników. Warto jeszcze zwrócić uwagę na tzw. strefy twardości. Oznacza to, że materac jest przystosowany do podtrzymywania konkretnych partii sylwetki. Przykładowa, inna twardość jest w części biodrowej, a inna przy głowie i ramionach. Niestety, materac, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania, może kosztować nawet kilkaset złotych. Często jest też droższy od samego łóżka. Warto jednak w niego zainwestować, bo dobra jakość snu przekłada się na dobre samopoczucie oraz zdrowie. Z pomocą przychodzi jednak szybka pożyczka, którą możesz wydać na dowolny cel.

Dobrej jakości materac powinien przede wszystkim służyć jako podparcie kręgosłupa, a także nie zapadać się pod wpływem ciężaru. Oczywiście nie może też wydawać dźwięków podczas zmiany pozycji. Im wyższej jakości materac, tym dłuższy czas będzie pełnił wzorowo swoje zadanie.