Magazyn

Stosowanie szkieł kontaktowych jest łatwe i w pełni bezpieczne. Trzeba tylko znać zasady prawidłowego ich noszenia i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. W tym poradniku znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Nawet jeśli już jesteś użytkownikiem soczewek, nie pomijaj tego artykułu. Być może po jego przeczytaniu wprowadzisz do swojej rutyny zmiany, które pozytywnie wpłyną na zdrowie Twoich oczu.

 Akcesoria do soczewek

Aby prawidłowo zadbać o soczewki, niezbędne jest kilka akcesoriów. Oczywiście wyjątkiem od tej reguły są soczewki jednodniowe, ponieważ po użyciu należy je wyrzucić, więc nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Szeroki wybór tego typu soczewek znajdziesz na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe
Natomiast inne soczewki, takie jak dwutygodniowe czy miesięczne, muszą być przemywane oraz odpowiednio przechowywane, by nie straciły swoich właściwości i były bezpieczne dla oczu. Dlatego konieczny jest zakup specjalnego płynu oraz pojemniczka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu?

Ważne, żeby nie tylko miał właściwości dezynfekujące, ale również posiadał w składzie substancję nawilżającą, taką jak np. hialuronian sodu. Dzięki pielęgnacji takim płynem noszenie soczewek będzie jeszcze bardziej komfortowe. Największą popularnością cieszą się płyny multifunkcyjne. Mogą mieć one bezpośredni kontakt z oczami i są łatwe w użytkowaniu. Służą one do przechowywania, a także przemywania i dezynfekowania soczewek. U osób ze skłonnościami do alergii najlepszym wyborem będą płyny oksydacyjne. To doskonałe rozwiązanie dla wymagających oczu, ponieważ tego rodzaju płyny nie zawierają w swoim składzie konserwantów. Skoro już wiesz jaki płyn do soczewek będzie najlepszy, pora na pozostałe akcesoria.

Pojemniczek na soczewki

Drugą ważną kwestią jest wybór pojemniczka. Wielu osobom wydaje się to dosyć banalną sprawą, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze lepiej jest kupować tego typu pojemniczki w sprawdzonych źródłach, najlepiej sklepach optycznych lub z soczewkami. Pojemniki pochodzące z innych miejsc mogą być wykonane z tworzywa, które będzie wchodzić w reakcję z płynem lub pozostawiać szkodliwe substancje na powierzchni soczewek. Wygląd pojemniczka to kwestia gustu, jeśli jednak Twoje soczewki są różne, dopasowane do innych wad wzroku, to w takim przypadku najlepiej będzie zdecydować się na pojemniczek z oznaczeniem stron – na prawe i lewe oko. Ciekawą opcją są także pojemniczki antyseptyczne, których wnętrze jest pokryte cienką warstwą z jonami srebra. Zapewnia on jeszcze większą higienę. Osoby stosujące soczewki jednodniowe mogą zdecydować się etui. Nie spełnia on oczywiście tej samej roli co pojemniczek, ponieważ przechowuje się w nim blistry z soczewkami, jedna może on uchronić szkła kontaktowe przed uszkodzeniem, np. w trakcie podróży.

Krople do oczu

Użytkownicy soczewek powinni również zadbać o odpowiednie nawilżenie oka. Dlatego warto zaopatrzyć się w krople do oczu. Będą one szczególnie przydatne dla osób, spędzających dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach czy pracujących wiele godzin przy komputerze. Najbezpieczniej jest wybrać krople dedykowane do stosowania z soczewkami. Zwykle zawierają one nawilżający hialuronian sodu. Będą nie tylko bezpieczne, ale także zmniejszą ryzyko wystąpienia podrażnień. Regularne ich stosowanie znacznie poprawi komfort użytkowania soczewek, zwłaszcza przy wielu godzinach noszenia.
Kiedy już wybierzesz dla siebie najlepszy płyn do soczewek, wygodny pojemniczek oraz skuteczne krople, użytkowanie szkieł kontaktowych stanie się jeszcze łatwiejsze.