Magazyn
Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny dowiedz się co pomaga w znalezieniu wymarzonej pracy. Zobacz jak wygląda skuteczne CV, które wyróżnia zarówno profesjonalizm, jak i oryginalność.
Poznaj wskazówki, dzięki którym osiągniesz swój cel - pracę, która przyniesie Ci nie tylko pieniądze, lecz także satysfakcję.
Od czego zacząć?

Oceń własne kompetencje i predyspozycje

Zastanów się co do tej pory robiłeś i jak te doświadczenia wpłynęły na rozwój Twoich umiejętności. A potem sprawdź na jakim stanowisku najlepiej się sprawdzisz. Dodatkowo zwróć uwagę na swoje cechy charakteru i zainteresowania.

Określ na jakim stanowisku chcesz pracować

Wolisz pracować samodzielnie czy w zespole? Pragniesz pracować zdalnie, czy może zależy Ci na osobistym kontakcie z innymi pracownikami? Warto byś odpowiedział sobie na te pytania jeszcze przed przeglądaniem ofert. 

Sprawdź w których firmach i branżach poszukują aktualnie pracowników

Jeśli zależy Ci na czasie, a nie masz sprecyzowanego planu rozwoju zawodowego sprawdź gdzie najszybciej znajdziesz odpowiednie zajęcie.

Przejrzyj oferty z różnych źródeł

Jak już zapytasz rodziny i znajomych czy mogą polecić konkretną firmę, skorzystaj z portali internetowych i gazet. Znajdziesz tam naprawdę sporo ciekawych ofert. Pamiętaj także o mediach społecznościowych, znajdziesz tam ogłoszenia, a do tego zadbany profil na LinkedIn z pewnością przyciągnie potencjalnych pracodawców. 

Rozwijaj umiejętności

Zawsze jest dobry czas na inwestowanie w swój rozwój. Dowiedz się jakie umiejętności są pożądane na danym stanowisku i zatroszcz się o ich rozkwit.

Przygotuj CV i list motywacyjny

Profesjonalnie napisane CV i list motywacyjny to Twoja przepustka do nowej pracy. To na podstawie tych dokumentów rekruter ocenia Twoją kandydaturę. Musisz zatem zadbać by były one na jak najwyższym poziomie.

Jak wygląda skuteczne CV?

Dane osobowe:

– imię i nazwisko,

– data urodzenia,

– adres zamieszkania,

– numer telefonu,

– adres e-mail (najlepiej złożony z imienia i nazwiska),

- obywatelstwo,

- strona internetowa (o ile jest) i łącza do profili w mediach społecznościowych.
Zdjęcie

Najlepiej sprawdzają się zdjęcia na białym tle. Pamiętaj, aby ubrać się adekwatnie do sytuacji, przestrzegając zasad tzw. dress cod’u. Uśmiechnij się - bijąca ze zdjęcia radość nie odejmie Ci profesjonalizmu, a sprawisz wrażenie osoby sympatycznej i godnej zaufania. 

Opis profilowy
Krótko i rzeczowo udowodnij, że Twój profil pasuje do aplikowanego stanowiska. Przedstaw swoje umiejętności i zdolności.

Wykształcenie
Opisz posiadane wykształcenie oraz certyfikaty, które potwierdzają Twoją wiedzę i umiejętności.

Doświadczenie zawodowe
Co najlepiej podać? Nazwę firmy, nazwę stanowiska, datę rozpoczęcia i zakończenia pracy. Warto napisać kilka zdań na temat Twoich zasług dla zespołu i firmy (np. wdrożenie nowego systemu, który usprawnił pracę), wyróżnień i większych projektów. 

Zainteresowania
Wybierz te zainteresowania, które naprawdę Cię interesują. Wbrew pozorom ta część jest również ważna, gdyż mówi więcej o Tobie oraz pokazuje, że umiesz godzić pracę z hobby. 

Referencje
Jeśli nie masz konkretnych referencji, ani zgody na przedstawienie danych osobowych innych osób napisz po prostu: " Referencje są możliwe po uzgodnieniu. "

Pamiętaj o klauzuli o ochronie danych osobowych w CV.

Skuteczne CV ma nie więcej niż dwie strony, wyróżnia je estetyka i czytelność.
Chcesz zwiększyć swoje szanse u przyszłego pracodawcy?
Skorzystaj z narzędzia CV-maker.pl, które pomaga w tworzeniu CV i listów motywacyjnych.