Magazyn

Praca w niemieckiej opiece niesie za sobą wiele wyzwań. To nie tylko codzienne obowiązki, ale przede wszystkim zetknięcie z obcą kulturą i nowymi ludźmi. Warto więc znać zwyczaje oraz tradycje kraju i regionu, do którego wyjeżdżasz. Dziś przybliżymy Ci kilka najważniejszych. Zapraszamy do lektury!

Różnice narodowe między Polakami i Niemcami

Mogłoby się zdawać, że we współczesnej, zjednoczonej Europie różnice między mieszkańcami państw nie są wyraźne. I to prawda, ale głównie w odniesieniu do młodych ludzi, otwartych i wybaczających drobne wpadki i nieznajomość danych zwyczajów. Praca w opiece jest jednak specyficznym zawodem. Tutaj kontaktujemy się głównie z seniorami, którzy mają swoje przyzwyczajenia i jakieś wyobrażenia na temat kultury i tradycji. Przywiązują się do praktykowanych zwyczajów i niechętnie podchodzą do zmian. Przed wyjazdem dowiedz się zatem jak najwięcej o tradycji i codziennym życiu Niemców. Znając niemieckie zwyczaje, łatwiej zyskasz zaufanie podopiecznego.

Zwyczaje, które opiekunka pracująca w Niemczech powinna znać

Mimo tego, że oba kraje leżą obok siebie, mają odmienne tradycje. Zdarza się, że niektóre zwyczaje mogą wprawić tę drugą stronę w zakłopotanie czy nawet spowodować uśmiech. Warto też wspomnieć, że tradycja często jest uzależniona od danego regionu. Niektóre z nich są jednak identyczne w całych Niemczech. Chcesz wiedzieć, na co się przygotować, wyjeżdżając do pracy w opiece? Poznaj poniższe zwyczaje.

Niedziela: dzień odpoczynku i spotkań z rodziną

Ten punkt pewnie Cię nie zaskoczy. W Niemczech, tak samo jak w Polsce, niedziela ma szczególne znaczenie. Istnieje jednak pewna różnica: dla wielu z nas najważniejsze w tym dniu jest pójście do kościoła. Niemcy natomiast w niedzielę głównie odpoczywają, spotykają się z bliskimi i przyjaciółmi. Praktyki religijne mają mniejsze znaczenie. W niedzielę nie wolno pracować, zamknięte są też sklepy. Ludzie odwiedzają się nawzajem i rozmawiają – obowiązkowo przy kawie i cieście.

Punktualny jak Niemiec

Przychodzenie o czasie na umówione spotkanie jest w Niemczech wyrazem szacunku i oznaką wysokiej kultury osobistej. Jeżeli umawiasz się z kimś na 17:00, nietaktem będzie pojawienie się 15 minut później albo… wcześniej. Oczywiście nie musisz przychodzić dokładnie na daną godzinę – kilka minut spóźnienia nikogo nie urazi. Spóźnienia nie powinny jednak zdarzać się nagminnie. Jesteś opiekunką w Niemczech? Staraj się być punktualna, szczególnie na etapie poznawania osoby starszej.

Small talk czy dłuższa rozmowa?

Niemiec, gdy pyta: „Jak się masz?” nie oczekuje zdawkowej odpowiedzi. On chce poznać Twoje samopoczucie w danej chwili i pragnie usłyszeć bardziej szczegółową relację. Dlatego warto przygotować się na dłuższą pogawędkę. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz poprzestać na przywitaniu. Zapytanie o samopoczucie jest jednak w dobrym tonie i z pewnością będzie dobrze odebrane.

Zawieranie znajomości w pracy w opiece w Niemczech

Zetknięcie z inną kulturą to ciekawe doświadczenie. Wiedzą o tym zwłaszcza opiekunki w Niemczech. To w ich zawodzie można budować trwałe relacje – a znajomość tradycji i zwyczajów bardzo w tym pomaga. Chcesz poznawać ludzi i dobrze sobie radzisz w nowych sytuacjach? Zgłoś się do Agencji Veritas i znajdź pracę w opiece w Niemczech!

Więcej ofert pracy dla opiekunek seniora znajdziesz na stronie: Opieka osób starszych Niemcy