Magazyn

Drewno to materiał, który od tysięcy lat wykorzystywany jest do przygotowywania różnorakich konstrukcji. Nie ma zaskoczenia, że także obecnie cieszy się dużą popularnością. Trzeba jednak mieć świadomość, że to drewno, które wykorzystuje się do konstrukcji budowlanych, musi mieć odpowiednie parametry. Od nich zależy wytrzymałość tego materiału, dlatego warto mieć to na uwadze. Jednocześnie trzeba pamiętać, że także w przypadku drewna konstrukcyjnego możemy mówić o jego różnych rodzajach. Warto się temu przyjrzeć, poniżej znajdzie się krótka charakterystyka tych najbardziej popularnych.

 Drewno konstrukcyjne – co kryje się za tym pojęciem?

Zacząć należy od odpowiedzi na pytanie o to, co kryje się pod pojęciem drewna konstrukcyjnego. To naturalny materiał, który wykorzystywany jest do różnego rodzaju prac budowlanych. Charakteryzuje się niskim ciężarem, wysokimi parametrami wytrzymałości i niską wilgotnością. Sprawdza się w konstrukcjach domów, altan czy tarasów.

Różne rodzaje drewna konstrukcyjnego

Mówiąc o drewnie konstrukcyjnym, trzeba zwrócić uwagę na jego najbardziej popularne rodzaje. W tym zakresie wykorzystuje się trzy popularne materiały: drewno konstrukcyjne lite, drewno BSH oraz drewno KVH.

Drewno konstrukcyjne lite C24

Drewno lite przygotowywane jest z bali i powstaje przez przecieranie, suszenie i struganie. Cały proces pomija cięcie i klejenie drewna. Oznaczanie klasami od C14 do C50, które charakteryzują trwałość drewna. Pod tymi klasami kryją się drzewa iglaste, najczęściej świerk i sosna. Najbardziej popularna wersja to klasa C24, która łączy wysoką jakość z rozsądną ceną. Materiał ten nie jest szczególnie drogi, a sprawdza się doskonale jako materiał na stropy, ściany i domy szkieletowe, a także więźbę dachową.

Drewno BSH

Pod określeniem BSH kryje się drewno klejone, które wykonywane jest warstwowo. Powstaje ono w takiej formie, która gwarantuje, że jest odporne na odkształcenie, nadaje się do przetrwania nawet bardzo dużych obciążeń. Zaletą tego drewna jest jego wytrzymałość. Nadaje się bardzo dobrze do wykorzystywania w tych miejscach, gdzie konstrukcje mają dużą rozpiętość, są duże obciążenia i nośność całej konstrukcji musi być jak najlepsza.

Drewno KVH

Trzeci rodzaj drewna konstrukcyjnego określonego jako KVH to materiał, który nadaje się do wykorzystywania przy najbardziej skomplikowanych projektach. Drewno klejone wzdłuż przy wykorzystaniu mikrowczepów, dlatego uzyskuje się materiał doskonałej jakości. Taka metoda klejenia sprawia, że uzyskać można belki, które mają nawet 13 metrów, a więc długość ponad 2 razy większą niż deski lite C24. Dodatkowo drewno KVH ma niską wilgotność, na poziomie 15%. Materiał świetnie sprawdza się do konstrukcji budowlanych, jako elementy nośne i konstrukcje usztywniające.

Dopasuj drewno konstrukcyjne do swoich potrzeb

Poszczególne trzy rodzaje drewna konstrukcyjnego mają swoją charakterystykę, co pozwala na ich odpowiednie dobranie do indywidualnych potrzeb i miejsca, w którym drewno będzie wykorzystywane. Warto uwzględniać taką kwestię, zapoznać się z dostępnymi propozycjami i sięgnąć do sprawdzonego składu drewna, gdzie jakość drewna konstrukcyjnego będzie doskonała.

 

Artykuł sponsorowany