Wady wzroku są czymś, z czym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W większości przypadków niewyraźnie widzenie będzie uprzykrzało codzienność, przez co niezbędna może okazać się wizyta u lekarza okulisty lub optometrysty, który pomoże zdiagnozować wadę i jednocześnie pomóc dobrać odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Warto wiedzieć, że wada wzroku może wiązać się nie tylko z niewyraźnym widzeniem, ale także powodować bóle głowy, oczu, uczucie rozdrażnienia. Co warto wiedzieć o naszych oczach? Jakie wady wzroku znamy? Sprawdź w naszym najnowszym artykule.
Rodzaje wad wzroku
Wady wzroku, jakie powinniśmy znać, to przede wszystkim dobrze znana krótkowzroczność, czyli tak zwane “minusy”. Wówczas problemem jest dostrzeganie przedmiotów, które znajdują się w oddali. Przeciwieństwem natomiast jest dalekowzroczność, czyli “plusy” - osoby z tą wadą wyraźnie będą widzieć jedynie to, co znajduje się w oddali. Przedmioty, które są blisko twarzy, nie będą dobrze rejestrowane przez wzrok. Kolejną z najpowszechniejszych wad wzroku jest astygmatyzm, który może występować (chociaż nie musi) w powiązaniu z jedną z dwóch wcześniej wymienionych. Astygmatyzm może powodować nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość, rozmyte kontury, zamglenie, złe postrzeganie płaszczyzn i linii. Pulę najczęstszych wad wzroku zamyka starczowzroczność, czyli prezbiopia. To z kolei wada, która pojawia się u większości osób po 40-45 roku życia. Związana jest z osłabieniem mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Prezbiopów możemy rozpoznać po charakterystycznie oddalonej ręce z gazetą czy telefonem, dzięki czemu udaje im się uzyskać ostrość widzenia.
Diagnoza wady wzroku - jak jej dokonać?
Warto wspomnieć o czymś, co jest oczywiste: diagnozy wady wzroku oraz jakichkolwiek innych dolegliwości związanych ze zdrowiem powinien podjąć się wyłącznie dedykowany specjalista. W przypadku wzroku będzie to lekarz okulista bądź optometrysta. Wyłącznie profesjonalista jest w stanie prawidłowo zbadać nasz wzrok, a następnie dobrać do niego odpowiednie pomoce optyczne. Samodzielna diagnoza może być nie tyle nietrafna, co nawet niebezpieczna dla zdrowia - zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się samodzielnie dobrać także leczenie. Nieraz jednak po wyjściu od lekarza zastanawiamy się, jak odczytać wadę z recepty? Po wizycie otrzymujemy karteczkę, która zawiera różne ważne parametry: bliż, dal, sferę, cylinder, oś oraz odległość źrenic. Jak więc łatwo się przekonać jest tam więcej danych, niż znajdziemy w najtańszych okularach z marketu czy serwisu aukcyjnego, gdzie najczęściej podawana jest tylko moc dioptrii. Taki zakup, niedopasowany i czyniony zazwyczaj tylko ze względów finansowych, może nie tylko nie dać oczekiwanego, wyraźnego widzenia, ale nawet pogłębić wadę wzroku.
Okulary - jakie wybrać?
Pomoce optyczne, które mają poprawić nasz wzrok, to soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne. Ta druga opcja ma więcej zwolenników, chociaż popularność szkieł kontaktowych rośnie każdego roku. Okulary jednak często wybierane są z pobudek ekonomicznych (chociaż tak naprawdę wcale nie muszą być tańszą opcją), obaw przed manipulowaniem w okolicach oka przy zakładaniu szkieł kontaktowych albo też z powodów estetycznych. Wystarczy spojrzeć ma oprawki Siyu, o których więcej informacji znajdziemy na stronie http://ioptyk.pl/marka-siyu-swietna-jakosc-w-super-cenie/. Takie oprawki można wykorzystać do budowy wizerunku, jego zmiany, zabawy z własnym image. Odpowiednio dobrane okulary są czymś więcej, niż tylko pomocą optyczną, dzięki której lepiej widzimy. To również sposób, by po prostu lepiej, atrakcyjniej, ciekawiej czy modniej wyglądać.