Magazyn

Początkiem lipca radna wojewódzka Agnieszka Biegun złożyła interpelację dotyczącą umieszczenia brązowych tablic turystycznych określających regiony historyczne w miejscach, gdzie przebiega granica Śląska i Małopolski. Marszałek województwa śląskiego odmówił, twierdząc, że Żywiecczyzna ma wpisywać się w wizerunek Zielonego Śląska. 

Agnieszka Biegun to radna sejmiku województwa śląskiego i dyrektorka GCKPT w Radziechowach-Wieprzu na Żywiecczyźnie, która nie boi się walczyć o tożsamość Żywiecczyzny. 

Początkiem lipca złożyła interpelację o umieszczeniu tablic z określeniem “Małopolska. Region Historyczny” i adekwatnie “Śląsk-Region Historyczny” w miejscach przebiegu granic regionów na ciągach dróg wojewódzkich, tak aby turyści przyjeżdżający granicę regionów mieli świadomość w jakim z nich się znajdują. Swego czasu pisaliśmy już o szlakach “Kultury wołoskiej na Śląsku”, czy Śląskich Smakach - szlak kulinarny. Pani Agnieszka zrobiła krok, by rosła świadomość w temacie małopolskiego dziedzictwa historycznego Żywiecczyzny oraz innych regionów Ziemi Krakowskiej wchodzących w skład woj.śląskiego.

Mogłoby się wydawać, że ta inicjatywa, promująca lokalne dziedzictwo, tożsamość, będąca kalka oznaczeń które od lat funkcjonują na granicy Warmii i Mazur, spotka się z pozytywnym przyjęciem rządzących województwem. Niestety, Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski w oficjalnym piśmie odmówił prawa do oznaczania granic regionów w województwie śląskim (!).

Jaka była jego argumentacja? I to właśnie jest najbardziej bulwersujące i poniżające dla Nas! Mamy być częścią wizerunku “Zielonego Śląska”, w którym nie ma miejsca na wspólną identyfikację tych subregionów które Śląskiem nie są. Żywiecczyzna ma być identyfikowana w ramach Zielonego Śląska!!!?

Ten argument jest nie tyle haniebny co przerażający! Może za parę lat Pan marszałek wprowadzi uchwałę zmieniającą Beskid Żywiecki w Beskid Śląsko-Żywiecki, po to aby wizerunek Zielonego Śląska był bardziej spójny? 

Publikujemy odpowiedź Marszałka i apelujemy do lokalnych polityków, działaczy, samorządowców i ludzi kultury, by zewrzeć szyki i głośno wyrażać oburzenie i niezgodę na takie traktowanie Żywiecczyzny i innych subregionów historycznej Małopolski przez władze województwa. Fragment pisma załączamy poniżej. A Panu Marszałkowi przypomnimy o jego stanowisku przy najbliższej kampanii wyborczej, kiedy to politycy z sąsiedniego Śląska gremialnie będą zabiegać o głosy Żywiecczyzny.

 

Autor: Stowarzyszenie Beskidzki Dom https://www.facebook.com/beskidzkidom

Stowarzyszenie Beskidzki Dom zaprasza do wspólnego działania na rzecz poszanowania tożsamości Żywiecczyzny oraz zmianę nazwy, herbu i barw województwa śląskiego. 

Zainteresowanych wspólnym działaniem zapraszamy do kontaktu na Facebooku oraz na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.