Oferty sponsorowane

Tarczyca to gruczoł endokrynny, który jest jednym z najważniejszych narządów układu. Jest odpowiedzialny za produkcję i uwalnianie hormonów, które pozwalają na regulację funkcji organizmu. Wszelkie nieprawidłowości w obrębie tarczycy warto sprawdzić, wykonując badanie USG tarczycy. Jakie są wskazania do wykonania badania? Dlaczego warto badać tarczycę regularnie i jakie dolegliwości można wykryć dzięki temu badaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

Badania USG tarczycy- kiedy są wskazane?

Badanie USG tarczycy najczęściej wykonuje się po wykryciu jakichkolwiek zmian w obrębie szyi, a więc w przypadku powiększenia jej obwodu czy gruczołów. Wskazaniem do badania są także torbiele, guzki czy odczuwane trudności w połykaniu. Badanie powinny wykonać także osoby, u których stężenie hormonów tarczycy jest nieprawidłowe bądź u których podejrzewa się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. 

Jak przebiega badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest całkowicie bezbolesne, wykonuje się je w pozycji leżącej z odchyloną głową. Badanie ma standardowy przebieg. Polega na przyłożeniu do szyi głowicę ultrasonografu i ocenie stanu gruczołu. W ten sposób wykrywa się obecność torbieli czy guzków. Celem badania jest także ocena wielkości tarczycy, ewentualne wykrycie np. Hashimoto. Podczas USG lekarz bada także węzły chłonne. Całe badanie trwa około 10-15 minut i nie wymaga żadnego przygotowania. Jeżeli pacjent posiada wcześniejsze wyniki badań USG hormonalnych czy scyntygrafii, warto wziąć je ze sobą. W niektórych przypadkach lekarz pobiera materiał do badania histopatologicznego poprzez nakłucie tarczycy cienką igłą. Pozwala to na ocenę pochodzenia torbieli czy innych zmian. Podczas badania sprawdza się także wymiary tarczycy USG- norma odnosi się do długości płatów tarczycy i jej cieśni.

Dlaczego warto wykonywać USG tarczycy?

USG tarczycy pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia schorzeń w obrębie tarczycy. Jeśli chodzi o USG tarczycy, przygotowanie nie jest potrzebne. Badanie pozwala na znacznie większą precyzję i skuteczność niż ta uzyskiwana podczas badania palpacyjnego. USG pozwala na dokładne ocenienie struktury tarczycy i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak nierówności czy zmiany w strukturze tkanki tarczycy. USG tarczycy Warszawa może pomóc w identyfikacji przerzutów nowotworów do węzłów chłonnych w okolicy tarczycy. Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest wskazane np. w sytuacji, w której nastąpił nagły przyrost masy ciała, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych czy nieprawidłowości w badaniach hormonalnych. Zdecydowanie warto wykonać profilaktyczne USG tarczycy, cena badania nie jest wysoka, a jego skuteczność jest naprawdę duża.