Oferty sponsorowane

W ostatnich latach na Żywiecczyźnie powstały setki instalacji fotowoltaicznych. Z pewnością przyczynił się do tego program „Słoneczna Żywiecczyzna”, z którego można było otrzymać grant m.in. na instalację PV. Wykorzystanie prądu ze słońca ma pozytywne skutki dla środowiska, a jakie skutki ma to dla portfela użytkownika PV? Zobaczcie ile prądu produkuje instalacja PV na Żywiecczyźnie.

 1 300 monitorowanych instalacji

Firma Ekosun z Bielska – Białej (www.ekosun.pl) od 2020r. zamontowała już ponad 150 instalacji fotowoltaicznych dla grantobiorców programu „SŻ”. Niektórzy jednak zdecydowali się zainwestować w fotowoltaikę już wcześniej. Postanowiliśmy sprawdzić ile prądu jest w stanie wyprodukować instalacja w naszym regionie. Firma Ekosun działa na rynku fotowoltaiki od 10 lat i na bieżąco monitoruje ponad 1 300 instalacji PV swoich klientów – analizując sprawność i efektywność zamontowanych przez siebie instalacji. Wybrane realizacje firmy możecie zobaczyć na https://ekosun.pl/realizacje/ Dzięki temu, możemy podejrzeć jakie uzyski notują instalacje w naszym regionie i czy warto w nie inwestować.

Instalacja PV w Rychwałdzie – ile prądu ze słońca wyprodukowała?

Firma Ekosun udostępniła nam dane dotyczące instalacji zamontowanej w Rychwałdzie pod koniec 2016r., dzięki temu możemy podejrzeć jej działanie na przestrzeni prawie 5 lat. To jedna z pierwszych zamontowanych instalacji PV w rejonie Żywiecczyzny.  Skierowana na południe instalacja została oparta na 18 modułach fotowoltaicznych wykonanych w technologii glass-glass o mocy 280W i falowniku Solaredge – SE5K z optymalizatorem mocy. Łączna moc instalacji to 5,04 kWp. To ile prądu wyprodukowała zobaczymy na poniższym wykresie.

Wyniki z pełnych lat:

Rok

Produkcja e. elektrycznej [kWh]

2017

5172

2018

5576

2019

5752

2020

5977


Zestawienia kwartalne:

Na wykresie kwartalnym widzimy że największe różnice w produkcji energii elektrycznej występują w okresie jesienno-zimowym, kiedy i tak uzyski są zdecydowanie mniejsze. Natomiast w okresie wiosenno-letnim, mamy stabilną produkcję na bardzo zbliżonym poziomie, która odpowiada za ponad 70% rocznych uzysków energetycznych instalacji. Inwestor był na tyle zadowolony z czteroletnich efektów pracy instalacji, że pod koniec 2020 roku, zdecydował się na jej rozbudowę do 10 kW, z drugim falownikiem, oraz montaż pompy ciepła, której zadaniem jest wykorzystania energię z PV do ogrzewania domu. Dzięki temu udało się mu obniżyć rachunki za energię elektryczną do poziomu opłata stałych, ale także zapewnić wydajne ogrzewanie domu z darmowych i ekologicznych odnawialnych źródeł.

Inwestycja na lata

Wzrastająca z roku na rok produkcja energii ze słońca pokazuje, że pogoda panująca w Polsce coraz bardziej sprzyja instalacjom PV. Spadek wydajności markowych komponentów instalacji jest niezauważalny, sprawiając, że instalacja PV rzeczywiście jest inwestycją na długie lata. Warto więc rozważyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, nie tylko ze względu na środowisko, ale także ze względu na oszczędności dla domowego budżetu.

Jeśli chcesz przeanalizować opłacalność inwestycji dla swojego gospodarstwa domowego bądź firmy, skontaktuj się z doradcą technicznym Ekosun i umów się na bezpłatną konsultację: https://ekosun.pl/kontakt/