Oferty sponsorowane

Aura za oknem nas niestety nie rozpieszcza – pojawiły się już pierwsze przymrozki i zimne wiatry, które mogą odbić się na kondycji naszej skóry. Podczas zimy, bardziej niż podczas jakiejkolwiek innej pory roku, najlepszym rozwiązaniem może być postawienie na odpowiednie i dobre jakościowo kremy nawilżające. Powinny one dobrze wpłynąć na nawilżenie skóry oraz jej warstwę hydrolipidową. Czym ona jest i w jaki dokładnie sposób działają kremy nawilżające? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Bariera hydrolipidowa skóry – czym ona jest?

Nasza skóra jest niezwykle ważnym narządem w naszym ciele, który służy ochronie narządów wewnętrznych i wielu innym funkcjom, takim jak chociażby odbieranie bodźców dotykowych. Wszystko to sprawia, że nasza skóra jest szczególnie narażona na wszystkie substancje i czynniki zewnętrzne, które mogą jej zaszkodzić. Może być to chociażby mroźne powietrze lub smog, których niestety nie brakuje w okresie zimowym – właśnie dlatego tak istotne mogą się okazać kremy nawilżające.

Warstwą skóry, która służy naszej ochronie i utrzymaniu właściwego nawilżenia, jest naskórek. To najcieńsza i położona najbardziej na zewnątrz warstwa skóry, co sprawia, że jest bardziej narażona na uszkodzenia czy wysuszenie. Z tego względu na naskórku znajdziemy dodatkową warstwę okluzyjną, jaką jest właśnie bariera hydrolipidowa skóry. To połączenie kwasów tłuszczowych, ceramidów i cholesterolu. Jeśli ta warstwa zostanie w jakiś sposób uszkodzona, skóra utraci obecną w niej wodę, co z kolei prowadzi do przykrych konsekwencji. Całe szczęście możemy jej pomóc, stawiając na właściwe kremy nawilżające.

Dlaczego tak ważne są kremy nawilżające? 

Zerwanie warstwy hydrolipidowej skutkuje dla nas kilkoma przykrymi dolegliwościami. Bezpośrednim skutkiem takiego stanu rzeczy jest oczywiście utrata wody, co prowadzi do uczucia ściągnięcia skóry, pieczenia czy podrażnień lub nawet pękania skóry. Żeby tego uniknąć, dobrze jest postawić na kremy nawilżające, które pozwolą nam odbudować barierę hydrolipidową i jednocześnie zapewnić skórze dodatkową dawkę wody. Jak dokładnie działają te kosmetyki?

Jak działają kremy nawilżające?

Jak było wspominane, główne składniki warstwy hydrolipidowej skóry to tłuszcze i ceramidy. Wybierając odpowiednie kremy nawilżające, jesteśmy w stanie dostarczyć je w łatwy sposób naszemu naskórkowi, który może je dzięki temu uzupełnić. Prowadzi to w efekcie do odbudowania braków w warstwie naskórka i utrzymania właściwego poziomu nawilżenia, niezależnie od temperatury, jaka panuje aktualnie na dworze.

Kremy nawilżające nie tylko odbudowują warstwę hydrolipidową skóry, ale także dostarczają jej wodę. Bariera hydrolipidowa to warstwa okluzyjna, co sprawia, że jeśli nie jest ona szczelna, woda zostanie wewnątrz skóry. Tym sposobem kremy nawilżające oferują nam kompleksową pielęgnację – dostarczają wodę do skóry i jednocześnie dbają o jej szczelność, zapobiegając ponownemu przesuszaniu. Właśnie z tego powodu kremy nawilżające to jedne z kluczowych kosmetyków, które pomogą nam utrzymać skórę w dobrej kondycji.