Oferty sponsorowane

Rolnicy i ogrodnicy borykają się z wieloma wyzwaniami, które utrudniają uzyskanie zdrowych, wysokiej jakości plonów. Jednym z najczęściej spotykanych problemów są choroby grzybowe. Czasem trudno ich uniknąć i zdarza się, że występują pomimo podejmowania działań profilaktycznych. W zwalczaniu zmian chorobowych oraz w zapobieganiu ich dalszemu rozwojowi nieocenioną pomocą są odpowiednio dobrane środki ochrony roślin.

Przyczyny rozwoju chorób grzybowych

Pojawienie się i rozwój tego rodzaju problemów najczęściej wynika ze zbyt częstego podlewania upraw i niewystarczającej wentylacji szklarni lub tunelu. Gromadząca się w podłożu wilgoć i słaba wymiana powietrza mogą w krótkim czasie doprowadzić do pojawienia się zarodników grzybów, pleśni oraz innych szkodliwych patogenów. Choroby mogą być przenoszone również przez żerujące na roślinach pasożyty, szczególnie gdy blisko siebie posiano lub posadzono rośliny podatne na te same zagrożenia – przykładem mogą być pomidory i ziemniaki, które nie powinny znajdować się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

W przypadku warzyw sianych w gruncie przyczyną problemu może być ich zbyt duże zagęszczenie. Regularne pielenie grządek i przerywanie rosnących na nich roślin przyczynia się do lepszego napowietrzenia gruntu, poprawia retencję wody i zapewnia poszczególnym warzywom więcej przestrzeni do wzrostu. Efektem jest lepszy rozwój i mniejsza podatność na infekcje. Do ochrony mogą przyczynić się również fungicydy w sklepie dlaroslin.pl, które zastosowane profilaktycznie zmniejszą ryzyko pojawienia się zmian grzybowych.

 

Walka z chorobami grzybowymi

Biały nalot, czarne lub rdzawe plamy, a także obumieranie liści to jasne sygnały, że roślinę toczy choroba. Kluczowa w takim przypadku jest szybka reakcja, która pozwoli zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na cały ogród. Do likwidacji chorób grzybowych stosuje się fungicydy, czyli specjalne środki pochodzenia naturalnego lub chemicznego, które wykazują właściwości grzybobójcze. Niszczą zarodniki, a także już rozwinięte skupiska grzybów, dzięki czemu przyczyniają się do zapobiegania dalszemu rozwojowi problemu.

Fungicydy, takie jak te oferowane przez sklep ogrodniczy https://dlaroslin.pl/, są nieocenione w zwalczaniu chorób grzybowych, do których należą między innymi mączniak, rdza czy zgorzel siewek. Warto mieć świadomość, że tego rodzaju infekcje nie zatrzymują się na tylko jednej roślinie, ale mogą w krótkim czasie rozprzestrzenić się na wiele innych upraw, powodując osłabienie, a nawet śmierć roślin. Sprawna reakcja i zastosowanie odpowiedniego środka może pomóc w uniknięciu strat związanych z utratą plonów.

Jak wybrać fungicydy?

Na rynku dostępne jest wiele różnych preparatów o działaniu grzybobójczym, dostosowanych do różnych gatunków roślin, a także zwalczających określone rodzaje grzybów. Preparaty dzielą się także ze względu na sposób działania – rolnicy mają do wyboru opcje kontaktowe, systemiczne, a także wgłębne. Wybór jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych potrzeb ogrodnika, a także preferencji względem aplikacji środka. Aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego przypadku, warto przed zakupem dokładnie zapoznać się ze specyfikacjami różnych produktów.