Oferty sponsorowane

 Z okazji Światowego Dnia Wody Koalicja Dbamy o wodę organizuje zbiórkę zużytych puszek aluminiowych po napojach i butelek PET. Pierwszych pięćdziesięciu uczestników zbiórki otrzyma w zamian ogrodowe zbiorniki na deszczówkę firmy Prosperplast, a kolejni sadzonki kwiatów. Akcja odbędzie się 22 marca 2024 roku na rynku w Żywcu.

grafika do artykulu 1

 Koalicja Dbamy o wodę po raz trzeci świętuje w Żywcu obchody Światowego Dnia Wody, w tym roku zainagurowane przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu. Z okazji tego ogólnoświatowego, choć nie wszystkim znanego święta, koalicja organizuje zbiórkę zużytych puszek aluminiowych po napojach i butelek PET pod hasłem „Przynieś butelki lub puszki, odbierz zbiornik na deszczówkę”. Pięćdziesiąt pierwszych osób, które przyniosą co najmniej 1 kilogram takich odpadów otrzyma w zamian ogrodowe zbiorniki na deszczówkę znanej nie tylko na Żywiecczyźnie firmy Prosperplast, partnera akcji. Kolejne osoby za zużyte opakowania dostaną sadzonki kwiatów. Celem akcji jest budowanie wśród mieszkańców Żywiecczyzny większej świadomości w tematyce retencji wody i postępujących zmian klimatycznych. Działania chroniące zasoby wodne w najbliższym otoczeniu, nawet te najprostsze: gromadzenie deszczówki, budowanie stawów i oczek wodnych, powinny stać się na Żywiecczyźnie priorytetowe.

 Wielka zbiórka odbędzie się na żywieckim rynku, w Światowy Dzień Wody 22 marca 2024 roku w godzinach 10:00 – 12:30, przy stoisku Koalicji Dbamy o wodę. Regulamin zbiórki dostępny jest pod linkiem: https://www.dbamyowode.pl/regulamin

 W programie obchodów Światowego Dnia Wody zaplanowano także inne wydarzenia: panel dyskusyjny pod tytułem „Woda dla pokoju na terenie Żywiecczyzny”, warsztaty edukacyjne, zabawy i quizy o wodzie. Pojawi się mobilna akademia instalacyjna i zostaną ogłoszone wyniki konkursu plastycznego.

 Koalicja Dbamy o wodę

Koalicja Dbamy o wodę to zainicjowany przez zakorzenione w regionie firmy Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój, projekt na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych i pozarządowych, mających świadomość konieczności tworzenia systemowych i długofalowych rozwiązań w związku z postępującymi zmianami klimatu. Skutki coraz częstszych okresów suszy i nagłych ulew stają się szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, takich właśnie jak Żywiecczyzna. Koalicja Dbamy o wodę prowadzi działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych, pokazuje dobre praktyki i przedstawia korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmuje także działania w celu wypracowywania rozwiązań na rzecz małej retencji i buduje porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski.

Koalicja od 2022 roku przeprowadza badanie opinii wśród mieszkańców powiatu żywieckiego na temat świadomości zmian klimatycznych oraz ich wpływu na region i codzienne życie. Wyniki publikuje w Raporcie ukazującym się w Światowym Dniu Wody 22 marca. Tegoroczny raport zatytułowany został „Woda – strategiczny zasób, który nie uznaje granic administracyjnych”.

Koalicję Dbamy o wodę tworzą aktualnie Koalicjanci Założyciele: Żywiec Zdrój i Grupa Żywiec, a także koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”.

 .....................................................

Partnerem akcji „Przynieś butelki lub puszki, odbierz zbiornik na wodę” jest firma Prosperplast 1 sp. z o.o. – założona w 1993 roku, rodzinna firma z Rybarzowic, dostawca innowacyjnych rozwiązań do domu i ogrodu. W ofercie firmy znajdują się m.in. donice, zbiorniki na wodę deszczową, kompostowniki oraz rozwiązania do uprawy roślin. Misją naszego Partnera jest kreowanie rozwiązań do domu i ogrodu, których celem jest poprawa jakości życia oraz estetyki przestrzeni.