Sport

Śląska Liga Rajdowa RC po raz kolejny będzie rywalizować na Bulwarach w Węgierskiej Górce. 4 Rajd Beskidzki to ostatnia – siódma runda sezonu 2021 Śląskiej Ligi Rajdowej RC. Podobnie jak w poprzednich latach – nieprzewidywalność pogody i presja wyniku w ostatniej rundzie zaważą o rozstrzygnięciach rywalizacji z całego sezonu. Zawodnicy ŚLR rywalizowali w tym roku już w rundach szutrowych, które odbyły się w Bytomiu i Piekarach Śląskich, jak również na nawierzchni asfaltowej – w Wiśle, Stanisławie Dolnym oraz Bielsku Białej. Zawodnicy zakończą sezon na nieprzewidywalnej i śliskiej kostce na Bulwarach nad Sołą.

Wydarzenie odbędzie się pod Amfiteatrem na Bulwarach nad Sołą w niedzielę 7 listopada od godziny 10.00.

Zawodnicy startują zdalnie sterowanymi, rajdowymi modelami elektrycznymi w skali 1:10. Na zawodników będzie czekać 8 odcinków specjalnych rozgrywanych na twardym, asfaltowym podłożu.. Spektakularne dachowania? Awarie na trasie odcinka specjalnego? Dzieci za kierownicami rajdówek? To wszystko i jeszcze więcej można zobaczyć na rundach Śląskiej Ligi Rajdowej RC.

Celem, jaki przyświeca organizatorom rajdów modeli zdalnie sterowanych jest jak najwierniejsze odwzorowanie prawdziwej rywalizacji ze skali 1:1. Formuła zawodów jest identyczna w obu przypadkach i polega na jak najszybszym pokonaniu drogi – zwanej odcinkiem specjalnym – między punktem A – startem, a punktem B – metą. Modele biorące udział w rajdach wymagają nieustannych modyfikacji i regularnego serwisowania. Podwozie takiego modelu w przeciwieństwie, co do zabawki spotykanej na półce supermarketu jest równie skomplikowane konstrukcyjnie, co prawdziwy samochód. Posiada niezależne zawieszenie każdego koła oraz mechanizmy różnicowe i przekładnie. Wszystkie elementy ruchome są łożyskowane.  W zależności od trasy dobiera się odpowiednie opony, lepkość oleju w amortyzatorach i dyferencjałach, reguluje się napęd oraz kąty pochylenia kół, a to tylko początek nauki w tworzeniu samochodu gotowego do startu w każdym rajdzie na każdej nawierzchni. Odpowiednie pomalowanie karoserii oraz elementy trasy służą wiernemu odwzorowaniu atmosfery prawdziwych rajdów.

W Śląskiej Lidze Rajdowej RC regularnie startuje 40 zawodników. W modelarskich zawodach nie ma limitów - w gronie stałych zawodników Śląskiej Ligi Rajdowej RC znajdują się Panie i Panowie w każdym przedziale wiekowym. Zawodnicy rywalizują w trzech kategoriach: głównej kategorii WRC, kategorii JUNIOR (w której rywalizują dzieci do lat 12) oraz kategorii 2WD (dla modeli napędzanych tylko na jedną oś).