Sport

Zakończyła się III edycja Grand Prix w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Miasta Żywca.


12 marca bieżącego roku, od godz. 8:30 przybywali na ul. Zieloną i zgłaszali chęć wzięcia udziału liczni zawodnicy. Zawody rozpoczęły się od godziny 10:00 na hali MOSiR-u. Stawili się mistrzowie i debiutanci, a także zawodnicy w różnym wieku, widać w naszym powiecie ten sport cieszy się popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Każdy z nas powinien uprawiać taką dyscyplinę sportu jaka mu się najbardziej podoba i do jakiej ma najlepsze predyspozycje. Dzieci w wieku 7 lat mają możliwość zakosztować czym jest tenis stołowy, a ponadto sprawdzić swoje umiejętności z innymi zawodnikami. Do rozegrania meczu tenisa stołowego, popularnego „ping – ponga” w klubie lub w szkole podczas przerw potrzebny jest dobry stół, którego wymiary powinny wynosić odpowiedni : 2,74 x 1,525 m, a wysokość 76cm. Blat stołu może być koloru zielonego, niebieskiego lub czarnego. Białe pasy o szerokości 20mm powinny być pomalowane na krawędziach, a pasek środkowy ma mieć szerokość 3mm. Do gry na zawodach używa się czerwono – czarnych rakietek oraz piłeczek o masie 2,7 grama w kolorze białym lub pomarańczowym. Piłeczka ma średnice 4cm. Siatka zamocowana do stołu powinna być dobrze napięta, na środku ma mieć wysokość 15,25cm. Rozpoczęciem gry jest serwis jednego z zawodników. Każdy gracz serwuje 2 razy na przemian, gdy wynik wynosi 10:10 zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który osiągnie 2 pkt przewagi. Od kilku lat zawody rozgrywa się do 11pkt.
W trakcie Finału turniej dla grup I, II, III odbył się o godzinie 10:00, a już o 12:30 dekorowano zwycięzców wśród dzieci. Kwadrans po uhonorowaniu zwycięzców rozpoczęto turniej dla grup IV, V, VI, VII, VIII. Wyjaśnijmy co oznaczają „rzymskie grupy” :
- grupa I – skrzat i żak – to dzieci do 11 lat
- grupa II – młodziki – 12 - 13 lat
- grupa III – kadet – 14 - 15 lat
- grupa IV – junior – 16 - 18 lat
- grupa V – senior – od 19 lat
- grupa VI – amator – od 19 – 55 lat
- grupa VII – amator – od 56lat
- grupa VIII – niepełnosprawni – bez ograniczeń wiekowych

Zawodnik zgodnie z zajętym miejscem w poszczególnych edycjach otrzymuje określoną liczbę punktów. Suma punków uzyskanych w dwóch najlepszych edycjach decyduje o zajętym miejscu w Grand Prix. Ten rodzaj rozgrywek na trwałe zagościł w kalendarium imprez sportowych MORiS-u w Żywcu. Budzi on ducha walki i rywalizacji, ale uczy też postaw „fair play”. W tenisie stołowym ważny jest hart ducha i styl walki. Rakietę można trzymać w stylu klasycznym „shakehand”, piórkowym – chińskim „penhold”. Różne są też style gry : np. atakujący, wszechstronny (all roundowy).
Miniona sobota (12.03.2016r) była napędzana sportowymi emocjami. Podziękowania za grę, postawę i zaangażowanie należą się każdemu z uczestników jak i sędziemu p. Jerzemu Schreiber.
Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli :
- „Skrzaty” – Karol Kufel
- „Skrzatki” – Dominika Juraszek
- „Żacy” – Maksymilian Rus
- „Młodziki” – Artur Białoń
- „Młodziczki” – Natalia Gajewska
- „Kadet” – Bartosz Sobel
- „Kobiety – Open” – Sandra Hetnał
- „Senior od 19lat – Open” – Michał Siwiec
- „Amator od 19 – 55 lat” – Bogusław Flis
- „Amator od 56lat” – Wiesław Stasica
- „Niepełnosprawni – Open” – Grzegorz Pieronek
Wszystkim, którzy stanęli na podium serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: Michał Hamerliński