Sport

W Irlandzkim mieście Limerick w dniach 3-9.07.2023r. odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów i Juniorów Młodszych w łucznictwie. Reprezentantka żywieckiego „Łucznika” Klaudia Płaza zdobyła brązowy medal w strzelaniu zespołowym olimpijskiej rundy World Archery wraz z koleżankami z narodowej reprezentacji z SŁ Marymont Warszawa: Barbara Grzybek, Aleksandra Ozdoba po
14 latach przerwy.


Polki w pojedynku o brązowy medal wygrały z reprezentantkami Chin wynikiem w setach 6 do2pkt.
Wcześniej w pojedynku o wejście do finału przegrały z faworytkami z Korei Płd. wynikiem w setach
2 do 6pkt., w 1/4 finału wygrały z juniorkami z Indii wynikiem 5 do 1pkt. a w 1/8 pokonały reprezentację USA wynikiem 5 do 3pkt.
Brązowy medal zdobyty przez polskie juniorki w Irlandii w tym roku jest największym sukcesem polskich młodych łuczniczek od roku 2009, kiedy w amerykańskim Ogden Polki również zdobyły brązowy medal strzelając wtedy w składzie: Paula Wyczechowska i Natalia Leśniak z „Łucznika” Żywiec oraz Anna Grzelak z Marymontu Warszawa. W USA Polki wygrały z reprezentacją Ukrainy.
W pojedynkach indywidualnych Klaudia Płaza odpadła w 1/24 przegrywając z zawodniczką USA
Kim Emma wynikiem 2 do 6pkt.  
W konkurencji juniorów młodszych bardzo wysoką 6-tą lokatę zajął polski mikst w składzie:
Strzałka Otylia – Łucznik Żywiec i Karol Rokita – Stella Kielce.

W Mistrzostwach Świata w Irlandii wystartowali z Żywca oprócz w/w zawodników, Konrad Kupczak zdobywając wraz z kolegami z drużyny miejsce 9-te w konkurencji zespołowej po przegranym pojedynku z Japonią wynikiem w setach 0 do 6pkt. i Łukasz Patlewicz, który wraz z kolegami zajął
9 miejsce w konkurencji zespołowej przegrywając z zawodnikami z USA wynikiem w setach 1 do 5pkt.
W kategorii łuków bloczkowych Kordian Myszor-Lach przegrał w pojedynku 1/24 z zawodnikiem z Włoch Moriconi Gabriel wynikiem 128 do 139pkt.