Sport

Śląska Liga Rajdowa RC trzeci rok z rzędu odwiedzi Bulwary w Węgierskiej Górce! 3 Rajd Beskidzki to czwarta runda tego sezonu Śląskiej Ligi Rajdowej RC. W zeszłym roku były to zawody kończące rywalizację w sezonie 2019 - rozstrzygające o tytule mistrzowskim. Czy w tym roku ten rajd również zaważy na losach całego sezonu? Aby się o tym dowiedzieć zapraszamy do kibicowania pod Amfiteatrem na Bulwarach nad Sołą w niedzielę 16 sierpnia od godziny 9.30.

Zawodnicy startują zdalnie sterowanymi, rajdowymi modelami elektrycznymi w skali 1:10. Na zawodników będzie czekać 8 odcinków specjalnych rozgrywanych na twardym, asfaltowym podłożu, ale mamy nadzieję, że nie zabraknie najbardziej widowiskowych łączników na luźniejszej nawierzchni. Spektakularne dachowania? Awarie na trasie odcinka specjalnego? Dzieci za kierownicami rajdówek? To wszystko i jeszcze więcej można zobaczyć na rundach Śląskiej Ligi Rajdowej RC

Celem, jaki przyświeca organizatorom rajdów modeli zdalnie sterowanych jest jak najwierniejsze odwzorowanie prawdziwej rywalizacji ze skali 1:1. Formuła zawodów jest identyczna w obu przypadkach i polega na jak najszybszym pokonaniu drogi – zwanej odcinkiem specjalnym – między punktem A – startem, a punktem B – metą. Modele biorące udział w rajdach wymagają nieustannych modyfikacji i regularnego serwisowania. Podwozie takiego modelu w przeciwieństwie, co do zabawki spotykanej na półce supermarketu jest równie skomplikowane konstrukcyjnie, co prawdziwy samochód. Posiada niezależne zawieszenie każdego koła oraz mechanizmy różnicowe i przekładnie. Wszystkie elementy ruchome są łożyskowane. W zależności od trasy dobiera się odpowiednie opony, lepkość oleju w amortyzatorach i dyferencjałach, reguluje się napęd oraz kąty pochylenia kół, a to tylko początek nauki w tworzeniu samochodu gotowego do startu w każdym rajdzie na każdej nawierzchni. Odpowiednie pomalowanie karoserii oraz elementy trasy służą wiernemu odwzorowaniu atmosfery prawdziwych rajdów.

Z roku na rok popularność ligi znacząco wzrasta – znaczącą jest utworzona w roku 2019 kategoria JUNIOR pozwalająca dzieciom do lat 12 na start w osobnej kategorii i rywalizację w swoim gronie. Przypominamy jednak, że w modelarskich zawodach nie ma limitów – w gronie stałych zawodników Śląskiej Ligi Rajdowej RC znajdują się Panie i Panowie w każdym przedziale wiekowym, co bardzo pozytywnie wpływa na rywalizację.

Przypominamy, że nie ma możliwości zapisów w dniu zawodów. Wszelkie informacje dotyczące imprezy, regulaminu rywalizacji oraz potencjalne pytania dotyczące modeli pozwalających na rywalizację w Śląskiej Lidze Rajdowej RC prosimy kierować na fanpage ligi: www.facebook.com/slrrc/ , na którym znajdują się zapisy i szczegółowy informator dotyczący 3 Rajdu Beskidzkiego.