Wydarzenia

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się już 12 lipca tego roku. O głosy wyborców zabiegają obecny prezydent RP Andrzej Duda oraz reprezentujący Koalicję Obywatelską i sprawujacy urząd prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Obaj kandydaci obecnie przemierzaja Polskę w walce o poparcie obywateli. W Żywcu natomiast trwa "bannerowa wojna". Jakiś czas temu informowaliśmy o zniszczonych bannerach Andrzeja Dudy, natomiast dziś dotarły do nas zdjęcia zniszczonych bannerów Rafała Trzaskowskiego. 
Jednocześnie przypominamy, że usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne. 

Zgodnie z obowiązującym prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego, od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie. Ochrona prawna materiałów wyborczych to zakaz ich niszczenia, usuwania itp. pod groźba kary. Niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wysokość grzywny ustalana jest przez Sąd i może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Jeżeli komitet wyborczy oszacuje swoje straty na kwotę przekraczającą 500 złotych, to zgodnie z kodeksem karnym, grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wszystkie komitety wyborcze muszą również przestrzegać wielu obowiązków określonych w kodeksie wyborczym. Wysokie sankcje grożą także za naruszenie ciszy wyborczej.