Wydarzenia

W ostatnich tygodniach Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki” realizowała projekt „Przygoda z historią” dofinansowany w ramach zadań publicznych przez Gminę Lipowa.

Zajęcia w ramach projektu były realizowane w Szkole Podstawowej w Lipowej. Celem projektu było poszerzenie wiedzy na temat historii, archeologii, poznanie podstaw ceramiki, a na zakończenie udział wszystkich uczniów szkoły w festynie historycznym przygotowanym przez grupę rekonstrukcji historycznej „Drużyna Południe”. Chcieliśmy przełamać stereotyp panujący wśród uczniów, że historia jest nudna.

 Uczniom bardzo podoba się zawód archeologa dlatego też z chęcią brali udział w zabawie „archeopuzzle”– gdzie z rozbitych naczyń ceramicznych sami próbowali posklejać naczynie  w całość.

Festyn  świetny sposób aby przekazać wiedzę dzieciom o walkach Słowian i Wikingów. Warsztaty rzemieślnicze, prezentacja strojów historycznych, namiotów, pokazy walk i uzbrojenia dawnych wojowników, degustacja potraw Słowian- kasza z miodem i orzechami, chleb ze smalcem to tylko niektóre z atrakcji. Nawet ulewny deszcz nie zakłócił wspaniałej zabawy.

Poprzez realizację projektu „Przygoda z historią” Fundacja „Kuźnia Sztuki” chciała obudzić wśród dzieci zainteresowanie historią, zachęcić do udziału w grupach młodzieżowych zajmujących się rekonstrukcją historyczną, zdobyć i utrwalić wiedzę na temat epoki wczesnego średniowiecza.

Fundacja składa podziękowania dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Lipowej oraz kadrze nauczycielskiej za okazaną pomocą przy realizacji projektu.

 źródło: Kuźnia Sztuki


DSC06872


                                                                                                                                                                     DSC06898


DSC06847