Wydarzenia

Już w najbliższą sobotę rozpoczyna się jubileuszowy, 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej. To największa folklorystyczna impreza w Polsce, i jeden z największych tego typu festiwali na świecie. My tradycyjnie zapraszamy widzów na żywiecką estradę TKB, gdzie wśród wielu atrakcji, na pierwszy plan wybija się 44. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Impreza tradycyjnie potrwa przez 9 dni.

Wyjątkowość żywieckiej sceny polega na tym, że tu impreza odbywa się praktycznie przez cały dzień. Od 10.00 na tak zwanej Małej Scenie (umieszczonej na żywieckim Rynku) odbywa się konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, połączony z konkursem Mistrz i Uczeń. Na tymże Rynku można też skorzystać z kiermaszu sztuki ludowej.  Natomiast o 18:00 impreza przenosi się do amfiteatru Pod Grojcem. W tym roku, w związku z budową nowego amfiteatru, estrada Pod Grojcem będzie wyglądała nieco inaczej niż w poprzednich latach. Tydzień Kultury Beskidzkiej przeniesie się na tzw. Błonia, a artyści będą występować na przenośnej estradzie – tej samej, na której występują gwiazdy podczas różnych imprez organizowanych pod Grojcem. Dla widzów sprowadzono z kolei przenośną widownię.

– W tym roku warunki są nieco trudniejsze, ale sądzę, że prawdziwych fanów folklorów to nie odstraszy, i jak zawsze tłumnie będą odwiedzać Tydzień Kultury Beskidzkiej – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, które wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej organizuje żywiecką część TKB.

Od soboty do środy zmagania konkursowe w ramach Festiwalu Folkloru Polskich. W tym roku zgłosiło się 20 zespołów z Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidy Śląskiego i Żywieckiego oraz górale czadeccy i Łemkowie. Od czwartku do niedzieli Pod Grojcem będziemy mogli oglądać zespoły, które wcześniej prezentowały się w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Wiśle. Jednak w tym roku organizatorzy przygotowali dużą niespodziankę.

– Konkurs kapel i instrumentalistów na żywieckim Rynku, podobnie jak Festiwal Folkloru Górali Polskich trwa od soboty do środy. Tymczasem Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa do niedzieli, dlatego w tym roku postanowiliśmy, iż zapewnimy zabawę z folklorem na Rynku przez cały czas trwania imprezy. Naszym  najświeższym pomysłem są folkowe animacje. Młodzi tancerze z zespołów Grojcowianie z Wieprza i Magurzanie z Łodygowic zaproszą mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy, przy muzyce góralskiej. Taneczne animacje rozpoczną się już w czwartek, 1 sierpnia – dodaje Marek Regel.

A w programie TKB w Żywcu jeszcze całe mnóstwo innych atrakcji, m.in. koncert finałowy Żywieckiego Suwakowania, występ Megitzy, czy Festiwal Roślin „Dendronalia”.


tkb plakat