Wydarzenia

Policjanci z Gilowic wyjaśniają szczegółowe okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło dzisiaj na Jeziorze Międzybrodzkim. 60-letni mężczyzna pływając w jeziorze, w pewnym momencie nie wypłynął na powierzchnię wody. Po trwającej przeszło godzinę akcji ratunkowej odnaleziono mężczyznę i rozpoczęto reanimację. Niestety, pomimo wysiłków ratowników mężczyzna zmarł.


Do zdarzenia doszło dzisiaj około 12.15, w Międzybrodziu Żywieckim nad Jeziorem Międzybrodzkim. Jak wstępnie ustalili policjanci, 60-letni mieszkaniec Wadowic, pływając około 15 metrów od brzegu jeziora, w pewnym momencie nie wypłynął na powierzchnię wody. Świadkowie zdarzenia powiadomili służby. Natychmiast rozpoczęto akcję ratunkową, w której brali udział policyjni motorowodniacy z Gilowic, z Bielska, WOPR-owcy, strażacy z PSP oraz z OSP. Po ponad godzinie mężczyzna został znaleziony i rozpoczęto akcję reanimacyjną. Niestety, pomimo wysiłków ratowników mężczyzna zmarł. Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci oraz pozostałe służby ratunkowe.

Wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą. Ani na chwilę nie możemy jednak zapominać o tym, że woda, oprócz doskonałej zabawy i ochłody, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Kolejny raz apelujemy o rozsądek i wyobraźnię w czasie letniego wypoczynku. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać wypoczywając nad wodą:

Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
Nie wolno kąpać się zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę kąpiel jest zabroniona.
„Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
Nie należy próbować przepływać jeziora, stawu czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

Zdjęcie: Straż Międzybrodzie Żywieckie